Otomobil serviserinde değişim

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Otomotivde Grup Muafiyeti Tebliği 1 Ocak'ta yürürlüğe giriyor. Satış sonrası servislerde tüketiciler lehine olan tebliğin fiyatları değiştirmesi beklenmiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Otomotivde marka içi ve markalar arası rekabeti sağlayacak Grup Muafiyeti Tebliği, 1 Ocak 2007'de tam anlamıyla işlerlik kazanıyor.
Yeni dönemde, özellikle satış sonrasında büyük rekabet yaşanması ve tüketici lehine gelişmeler olması bekleniyor. Düzenlemeyle, 'çok markalı bayiler' geliyor.
Bir satıcı birden çok markanın bayisi olabilecek. Böylece bayiler show room'lara dönüşebilecek.
Yedek parça ve servis konusunda tüketicinin seçenekleri artacak. Eskiden bayi, 'yetkili servis' olarak hizmet vermek zorundaydı.
Yeni dönemde özel servisler de gerekli yatırımları yaparsa bir veya birden çok markanın servisi olabilecek.
Rekabet Hukukçuları Derneği uygulamanın araç fiyatlarında da düşüş sağlayacağını belirtiyor. Ancak sektör yetkilileri, fiyatlarda ucuzlama beklemiyor.


Sektör ne diyor?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Tarık Taşar: "Tebliğ 2005 sonunda yayınlandı. Sektör hazırlıklarını tamamladı. Oluşacak yeni rekabet şartları, bugün de büyük ölçüde var. Bu nedenle spekülatif bazı açıklamalara rağmen otomotiv dünyasının yerinden oynayacağını söylemek gerçekçi olmaz. Sansasyonel değişimler beklemiyoruz"
Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Yüksel Mermer: "Araç fiyatlarında düşüşler getirmesini beklemiyoruz. Bu gerçekçi bir öngörü değil. Keşke mümkün olsa ve tüketici de bundan yararlansa. Mevcut fiyatlar zaten yeterince düşük. Gerek bayiler, gerekse de ana firmalar çok düşük kârlarla çalışmak zorunda."


Uygulama ne getiriyor?

Bayiler aynı çatı altında birden fazla markanın bayiliğini yapabilecek.
Özel servisler, firmaların öngördüğü şartları yerine getirmeleri koşuluyla, diledikleri markaya hizmet verebilecekler. Servis hizmeti, 'yetkili servis' tekelinden çıkacak. Tüketicinin servis alacağı noktalar artacak. Rekabet artacağından yetkili servisler daha kaliteli hizmet verecek, servis ücretleri düşebilecek.
Servisler, orijinal parçanın yanında, tüketicinin istemesi halinde orijinali kadar kaliteli olması şartıyla eşdeğer parça kullanabilecek.
Özel servislerde garanti süresi içinde yapılan işlemler (yağ ve buji değişimi gibi) hatasız ise araç garantiden çıkarılamayacak. Özel servisin işlemi nedeniyle araç bozulursa, firma aracı garantiden çıkarabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious