Otomobil sigortaları mesleğe göre değişiyor

  • Giriş : 03.10.2007 / 08:10:00

İngiliz sigorta şirketleri otomobil sigortalarken, mesleğe göre değişen prim uyguluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fiyat karşılaştırma hizmeti sunan Confused.com adlı İnternet sitesinin araştırmasına göre, sigorta şirketleri en yüksek primi futbolculara keserken, en ucuz primlerden ise sekreterler yararlanıyor.
Araştırmada, sigorta şirketleri tarafından "tehlikeli araç kullanan yüksek riskli müşteri" kabul edilen meslek grupları arasında cambazlar, falcılar, sirk çalışanları, taksi şoförleri, gazeteciler ve inşaatçılar da sayılırken, bu kategoride futbolcuların hemen ardından komedyenlerin gelmesi dikkat çekiyor.
Odun tüccarları (mahrukatçılar), temizlikçiler, arı yetiştirenler, tamirciler, sürücülük öğretmenleri, çöpçüler ve telefon satıcıları da görece yüksek prim ödeyenler arasında yer alıyor.
"En az riskli sürücüler" yani en düşük prim uygulanan meslek grupları arasında ise sekreterler birinci sırayı alırken, onları polis memurları izliyor. Bilgisayar danışmanları, sağlık çalışanları, banka yöneticileri, doktorlar, öğretmenler, avukatlar ile itfaiyeciler de az prim ödeyenler arasında bulunuyor.
En riskli ve en az riskli meslek grupları arasındaki prim farkı ise ciddi rakamlara ulaşıyor. Örneğin tam kapsamlı bir otomobil sigortası için futbolculardan 1.348 sterlin, komedyenlerden 1.227 sterlin yıllık prim alınmasına karşılık, sekreterlerin yıllık prim ödemesi 501 sterlinde kalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious