Otomobilde dizel tercihi geriledi

Otomobilde dizel tercihi geriledi.19347
  • Giriş : 13.04.2009 / 22:56:00

Ekonomik krizler insanların bazı alışkanlıklarının değişmesini sağlıyor. Ekonomik davranmak daha popüler hale geliyor. Otomobil söz konusu olduğunda ise bu değişimler çok daha net görülebiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ancak, son global krizde Türkiye otomobil pazarında önceki krizlerden daha farklı bir eğilim ortaya çıktı. 2001 krizi sonrası yakıt masrafı daha az olduğu için dizel otomobil tercihi adeta patlama yaparken bu kez tersi bir hareket gözleniyor. 2007 yılında yüzde 53 oranıyla zirveye ulaşan dizel otomobiller mart ayı sonunda ortaya çıkan tabloya göre yüzde 44'lere kadar geriledi. Bunun birkaç nedeni var, istisna olduğu ve yükselmeyi sürdürdüğü durumlarda.

Türk insanı açısından sarsıcı etkileri olan 2001 ekonomik krizi sonrası artmaya başlayan petrol fiyatları ve ekonomik otomobil arayışları ilk sonuçlarını 2002 yılında gösterdi. Dizel otomobil alımı yüzde 2'den 11'lere çıktı. 2004'te satılan her 100 yeni otomobilden 21'i dizel olduğunda zirvenin yakın olduğundan bahsedildi ama sürekli artan petrol fiyatları, dizel otomobilin daha da hızlanacağının sinyallerini verdi. Orta ve küçük sınıf otomobiller için geliştirilen yeni nesil dizel motorlarla birlikte dizel talebi 2006'da yüzde 50'ye yükseldi, 2007 yılında 'zirve'ye ulaşıldı. Yıllar içinde dizel otomobil talebindeki aralıksız yükselişin en önemli nedeni motorin fiyatının kurşunsuz benzine göre daha ucuz olmasıydı.

Ancak 2008 yılında birbiri ardına yapılan zamlar sonrasında motorin benzine göre fiyat avantajını ciddi oranda kaybetti. Böylece satış fiyatı benzinliye göre daha yüksek olan dizel otomobilin cazibesi kısmen azaldı, bu durum satışlara da yansıdı. Üstelik global kriz nedeniyle şirketlere yönelik filo satışları da önemli oranda azaldı. Çünkü şirket filolarında genellikle dizel ağırlıklı model tercihleri yapılıyor. Hem bireysel kullanıcı hem de filo alıcısı benzinli otomobillere yeniden göz kırpmaya başlayınca ilk darbe 2008 sonunda ortaya çıktı; dizel otomobilin toplam satışlardaki payı yüzde 49'a geriledi. Bu gerilemede merdiven altından kurtulan, ayrıca otomobil markalarının garanti kapsamına girmeye başlayan LPG'nin de katkısı oldu.

Krizin daha derinden hissedildiği 2009 yılına gelindiğinde ise dizel otomobildeki düşüşün sürdüğü, hatta en güçlü olduğu lüks sınıfta, arazi araçlarında bile sarsıntı yaşandığı gözlendi. Aslında SUV sınıfı bu eğilimin en az değiştiği sınıf oldu. Zira pek çoğu 4x4 özellikli bu araçlar içinde genellikle tercih dizel motor ve otomatik şanzımanın bir araya getirilmiş versiyonlarından yana oluyor. Son olarak Porsche bile 60 yıllık geleneğini bozarak SUV modeli Cayenne'de dizel motora yöneldi. Ne var ki bu sınıf tek başına tüm otomobil satışlarını değiştirme gücüne sahip değil; dizel otomobil oranı geçtiğimiz mart sonunda yüzde 44'lere kadar geriledi. Yılın ilk 3 ayında satılan 68 bin otomobilin 30 bine yakını dizel oldu. Yılın bundan sonraki döneminde eğilimin ne yönde olacağını petrol fiyatları ve pazardaki dinamikler belirleyecek.

Dizel, lüks sınıfta bile geriledi

2009 yılında tüm sınıflarda dizel otomobil payı gözle görülür şekilde azaldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden alınan verilere göre mini sınıfta dizel satış oranı yüzde 17'den 6'ya, küçük otomobil (B) sınıfında yüzde 52'den 40'a, kompakt (C) sınıfta yüzde 49'dan 45'e, orta üst (D) sınıfta yüzde 50'den 44'e, lüks sınıfta (E) yüzde 92'den 91'e, süper lüks (F) sınıfta ise yüzde 85'ten 64'e geriledi.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*