Otomobilde kampanlar başladı

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Otomotivin üst düzey yöneticileri seçimlerin sektörü etkileyemeyeceğini pazardaki daralmanın yüzde 10-30 civarında kalacağını belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mart ayında yoğunlaşan kampanyalar ise nisanda da sürüyor

Otomotiv dünyasının iki üst düzey yöneticisi geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamalarda seçimlerin Türkiye ekonomisinde dolayısıyla sektörü ciddi anlamda olumsuz etkilemeyeceğine ilişkin öngörülerini açıkladı.

Tofaş İcra Kurulu Başkanı Ali Pandır, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler nedeniyle iç pazar ve yatırımlar açısından otomotiv sektöründe şu ana kadar olumsuz herhangi bir yansıması algılamadıklarını, ocak ve şubat aylarındaki trendde anormal bir durum gözlemlemediklerini, bu sene pazarın 680 bin civarında kapanacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da, bu yıl otomotiv sektörünün 2006 yılına oranla yüzde 25-30 civarında bir daralmayla gittiğini belirtti. İbrahim Aybar, "Önümüzdeki dönemde iki tane seçim var, Türkiye'nin önünde. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler. Bu seçimlerden Türkiye'nin yüzünün akıyla çıkması, bizi çok ilgilendiriyor. İstikrarın bozulmaması lazım. İstikrar bozulmazsa insanlar alışveriş eder, iç pazar canlı olur. İç pazar canlı olursa da bizler de yatırımlarımıza devam ederiz. Üç yıldan beri olan şu, Türkiye'de yılda yaklaşık 5-6 milyar doları geçmeyen bir ihracat büyüklüğü varken, geçen yıl toplam 14.5 milyar dolarla en fazla ihracat yapan sektör olduk. Yatırımlar da Türkiye'yi öyle bir noktaya getirdi ki, iç pazar yaklaşık 600 bin civarında araç sattırıyor. Halbuki üretimimiz geçen yıl 1 milyon 75 bindi. Bunun yaklaşık 700 binini biz bütün dünyaya ihraç ettik. Bu yıl beklentilerimiz kapasiteyi daha da artırmak, üretimi 1 milyon 500 bine çıkarmak, kapasiteyi 1.5 milyona çıkarırken sektörde ve ihracatta da 800 binin üzerine çekmek" dedi.

Nisan, mayıs heyecanı
Otomotivde bütün dünyaya Türklerin kaliteli ürünler ürettiğini kanıtladıklarını belirten Aybar, seçimler nedeniyle istikrar konusunda daha temkinli olduklarını ancak bu temkinliliğin geçen yıllarda olduğu gibi 'büyük düşüşler, büyük salınımlar' beklentisi anlamı taşımadığını dile getirerek, "Yüzde 10-15 gibi yaşanacak bir daralma olursa bunu normal kabul edeceğiz. Ama ilk aşamayı nisan - mayısı atlatırsak, eğer her şey umduğumuz gibi istikrarlı devam ederse, önümüzdeki yılın ikinci yarısında daha iyi neticelere doğru gideceğimizi biliyoruz" diye konuştu.

Firmalar bu öngörüleri taşırken mart ayını sektörde bahar canlılığı yaratmak için kampanya ayı ilan etmişlerdi. Kampanyalar nisan ayında da bir önceki ay kadar olmasa da devam ediyor.

Kim hangi avantajı sunuyor?

SUBARU
Marka, 35. Yıl sebebiyle herkesi 4x4 sahibi yapmayı amaçlıyor. Impreza 1.5 AWD ve 2.0 AWD modellerinde yapılan fiyat indirimleri dikkat çekiyor.
7 Şubat 2007 itibarıyla; satış fiyatı 33.274 YTL olan Impreza 1.5 Sedan MT 29 bin 900 YTL' den, 45 bin 6 YTL olan Impreza 2.0 Sedan MT 39 bin 900 YTL'den satışa sunuldu. Kampanya kısa bir süre geçerli olacak..

SEAT
Seat, 2006 yılı fiyatlarıyla yeni yılda hiç zam yapmadan devam eden satış politikası kapsamında şimdi de 3 bin 500 YTL'ye varan cazip indirimleri ve takas desteğini içeren yepyeni bir kampanyaya start verdi. Bu kampanya, SEAT'ın Ibiza'dan Leon'a kadar tüm modelleri için geçerli. Leon'un 1.6 litre 102 hp Reference versiyonunun tavsiye edilen anahtar teslim liste fiyatı 34 bin 100 YTL iken, giriş sınıfının beğenilen sedan modeli Cordoba'nın 1.4 lt 85 hp Reference modelinin tavsiye edilen anahtar teslim liste fiyatı ise 25 bin 695 YTL.

DAİHATSU
Terios'ta aksesuvar paketlerinde yüzde 18 ile 21 arasında değişen oranlarda indirim yapıyor.

FİAT
Fiat Finans Sistemi'nden kredi kullananlara üç yıl garanti ücretsiz sunuluyor. Şirket 18 bin YTL krediye 18 ay vadede yüzde sıfır faiz uyguluyor.

CITROEN
En fazla peşin indirimi 3 bin 500 YTL ile C5 1.6 HDI modelinde uygulanıyor. C4 modeli de 2 bin 500 YTL indirimle 28 bin 926 YTL'ye satılıyor. Hafif ticari aracı Berlingo'nun tüm versiyonları bin 700 YTL indirimli fiyatla sunuluyor. C2 ve C3'te 12 bin YTL krediye 12 ay vadede yüzde 0.58 faiz uygulanıyor.

PEUGEOT
Dört yaş üzeri Peugeot'lara uygulanan servis indirimi 22 Nisan'a kadar sürecek. Yedek parça ve yağ değişimlerinde indirim oranı yüzde 30.

HYUNDAİ
Hem binek hem ticari modellerinde 400 YTL'den 4 bin 250 YTL'ye varan nakit indirimi dışında 12 ay 0 faiz imkânı var. Binekte Accent Era 450-950 YTL indirimli. 12 bin YTL'ye 12 ay vadeyle yüzde sıfır faizle kredi kullandırıyor. Matrix'te de 1000 YTL indirim var.

FULDA
Alman teknolojisi ile üretilen Fulda lastikleri, otomobil kullanıcıları için 1 Nisan-31 Mayıs 2007 tarihleri arasında bir kampanya başlattı. Kampanyada 16 şanslı Fulda kullanıcısı hayallerini süsleyen Sony LCD televizyona sahip olacak.

TOYOTA
Toyota Plazalarda 17 Nisan'a kadar form doldurup çekilişe katılanlar arasında 10 kişiye 15 gün boyunca özel şoförlü yeni nesil Corolla tahsis ediliyor. Şoförlü araçlar 1-30 temmuz arası kullanılabilecek.

RENAULT
14 Nisan'a kadar Renault Yetkili Servisleri'ne uğrayan araç sahiplerine ön/arka fren balatası ve fren diski değişimlerinde parça ve işçilikte yüzde 20 oranında indirim imkânı sağlanıyor. Araç sahipleri frenlerinin değiştirilmesi gerekiyorsa ön-arka fren balatası ve ön-arka fren diski paketlerinde geçerli olan yüzde 20 indirimli Fix Fren Paketi'nden faydalanabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious