Otomobilde yeni fırsat!

Otomobilde yeni fırsat!.11224
  • Giriş : 06.04.2009 / 23:10:00

ÖTV indirimiyle zamları erteleyen otomotivciler, stokların erimesiyle birlikte birer birer fiyat artırmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı markalar ise zam yerine kampanyalarla yeni fırsatlar sunuyor...

Türkiye"nin lokomotif sektörü olan otomotiv, aynı zamanda küresel krizi en etkili şekilde yaşayan sektörlerin başında geliyor. 2008"in son çeyreğinde etkisini şiddetli bir şekilde gösteren krizle birlikte satışlar adeta bıçak gibi kesildi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği"nin (ODD) açıkladığı 2008 yılı iç pazar verileri de krizin sektöre kestiği faturayı daha net ortaya çıkardı. 2008 hızlı başlasa da, 2007"nin 595 binlik pazarına yaklaşmak bir yana tam 100 bin altında tamamlandı.

SEKTÖR KEMERLERİ SIKTI

Satışların yarı yarıya azalmasıyla kampanyalara yüklenen otomotivciler, satış yapabilmek ve artan stok maliyetinden kurtulabilmek için kâr marjlarını da minimuma çekti. Bu durum son 6 aydır böyle devam ederken, kemer sıkmaktan bunalan ve maliyet artışlarına artık dayanamayan otomotiv sektörü zam sinyalleri de vermeye başladı. Tam da bu zamanda hükümet cephesinden sektöre nefes aldıracak bir destek paketi açıklandı. Pakete göre en fazla otomobilin satıldığı 1600 cc ve altı motor hacminde ÖTV oranı 3 ay için yüzde 37"den 18"e çekildi. ÖTV oranında ortaya çıkan yüzde 50"lik bu indirim fiyatlara da ortalama yüzde 14 olarak yansıdı. 17 Mart"a kadar boş kalan showroomlar, bu tarihten sonra adeta bayram yerine döndü.

SATIŞLAR PATLADI

ÖTV indirimi 14 günde bile kendini gösterdi. Binek otomobil satışları mart ayında şubata göre yüzde 180, geçen yılın mart ayına göre ise yüzde 19 arttı. Satışlardaki büyük artışla otomotivciler, zam ihtiyaçlarını da ertelemiş oldu, ta ki stoklar eriyene kadar. Stok yükü ortadan kalkan sektör temsilcileri, kriz sebebiyle dövizdeki artışı da gerekçe göstererek erteledikleri zamları hayata geçirmeye başladı.

ZAMLAR YÜZDE 6"YI BULDU

Bu bağlamda nisanın ilk haftasında aralarından Ford, Hyundai, Fiat ve Peugeot"nun da bulunduğu birçok firma, yüzde 2 ile 6 arasında zam yaptı. Bu markaların zam oranları düşük olsa da diğer markaların olası daha yüksek oranlı zamlarıyla ÖTV indiriminin etkisi 15 günle sınırlı kalabilir.

Zam yapan firmaların satışlarında bir artış olur mu bilinmez ama bazı firmalar zam yapmak bir tarafa yeni kampanyalarla fiyatlarını sabitledi ve hatta biraz daha aşağı çekti. Japonya"nın 100 yıllık markası Daihatsu, SUV segmentindeki başarılı temsilcisi Terios için yeni bir kampanya düzenledi. ÖTV indirimi ile 31 bin 499 liradan satılan Terios"un fiyatı, yeni kampanya ile 29 bin 999 liraya çekildi. Öte yandan kübik otomobil modasının ülkemizdeki ilk temsilcisi Materia da ay sonuna kadar geçerli olacak kampanya boyuncu 26 bin 499 liradan satılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*