Otomobiliniz kışa hazır mı?

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Yaz sıcaklarının yerini soğuklara bıraktığı şu günlerde uzmanlar, otomobillerin kış bakımlarının yapılması gerektiğini söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soğuk kış günlerinde sorunsuz bir otomobil isteyen sürücülerin, kışın mutlaka otomobilini bakım ve kontrolünü yaptırması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, "Soğuk, sisli, yağışlı ve karlı havaların yaklaştığı şu günlerde otomobil kullanmak her zaman olduğundan daha risklidir. Bu nedenle, kış mevsiminde otomobiliniz ile karşılaşabileceğiniz risklere karşı önlem almak için otomobilinizi kışa hazırlamalısınız." uyarısında bulunuyor.
Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Balkanlı, sürücülerin otomobillerini kışa hazırlamak için yetkili servise giderek gerekli kontrollerin yapılmasını istedi. Balkanlı, "Havaların soğumasıyla birlikte öncelikle antifrizinizin donma derecesi ayarlanmalı, termostatın durumu kontrol edilmelidir. Soğutma sisteminde kaçak olup olmadığı kontrol edilmeli, kalorifer sistemi gözden geçirilmeli ve lastiklerin kontrolü ve hava ayarları yapılmalı, Kışın kullanacağınız lastiklerin diş derinliği en az 3mm. olmalıdır. Akü kontrol edilmeli, ışık sisteminin ayarları ve şiddetleri kontrol edilmeli, fren sistemi ve far ayarları gözden geçirilmeli, rezistans ve korozyon kontrolleri yapılmalı, aracın boyası da gözden geçirilmelidir." diye konuştu.

"Silecekler ve su püskürtme sisteminin iyi durumda olması sağlanmalı ve en önemlisi araçta bulundurulması zorunlu olan araç ve gereçlere, patinaj zinciri ve çekme halatı eklenmeli." diyen Balkanlı, "Kışın yolda kalma ve kaza risklerine karşı alabileceğiniz en iyi önlemlerden biri de, otomobilinizin kasko sigortasını yaptırmanızdır. Herhangi bir kaza veya arıza sonucunda yolda kalmanız halinde yapacağınız çekici, ulaşım giderleri gibi masraflar otomobilinizin kasko priminden çok daha yüksek olabilir. Sıcaklıkların büyük ölçüde düştüğü ve soğukların kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerde sorunsuz bir otomobil için mutlaka otomobilinizin kışlık bakımını ve kontrolünü yaptırmalısınız." şeklinde konuştu.

Kış aylarının araçlar için zor bir dönem olduğunu anlatan Balkanlı, soğuk havanın motorun düzgün bir şekilde çalışmasını zorlaştırdığını kaydetti.

Soğukların da etkisiyle yollardaki çukurların, lastik ve tekerlere zarar verdiğini belirten Balkanlı, tuzun paslanmaya sebep olduğunu ve küçük çakıl taşlarının da boyayı zedelediğini vurguladı.

Balkanlı şöyle devam etti; "Aracınızın, eğer varsa, dört-teker çekiş özelliğini test edin. Kaygan koşullarda üstün çekiş sağlaması, dört çekişli SUV'lerin en büyük satış nedenidir. Çoğu sürücünün yaz aylarında 4 çekişe ihtiyacı olmaz. Çok düşük bir bakımı gerektirmekle birlikte dört çekiş sisteminin kıştan önce düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmekte fayda vardır.

Sistem kullanımdayken yabancı bir sesin mevcudiyetine dikkat etmek gerekir. Ayrıca sistemin devreye girerken ve devreden çıkarken düzgünlüğünden emin olmak lazım. Bu arada şanzıman yağının seviyesini de kontrol edin.

Motor yağını değiştirin ve yoğunluğunu ayarlayın. Bu göründüğü kadar zor bir işlem değil. Yoğunluk, yağın kalınlık ve inceliğiyle ilgili bir şey. Motor yağları farklı yoğunluk ayarında satılır. Kış geldiğinde dışarıdaki ısı düşer. Gecenin tüm soğuğundan sonra motorun içindeki yağ işlerliğinden biraz kayba uğrar.

Yağ ne kadar soğuksa o kadar da katı olur. İlk çalışma anında katılaşmış yağın motor içindeki dolaşımı ince yağ kadar iyi olmaz. Yağın katı olması halinde motor uygun kayganlıkta olmaz. Ayrıca kirli yağ motor içinde temiz yağ kadar kolay dolaşmaz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious