Otomobille 72 saate 3 kıtayı dolaştı

Otomobille 72 saate 3 kıtayı dolaştı.13703
  • Giriş : 16.06.2009 / 18:03:00

Avusturyalı sürüş uzmanı Gerhard Plattner, Audi A3 ile 72 saatte üç kıtayı kat ederek bir dünya rekoruna imza attı. Yolculuk Rabat’tan başladı ve İstanbul’da sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fas'ın başkenti Rabat'tan başladığı rekor denemesini bugün İstanbul'un Asya yakasında sona erdiren Avusturyalı sürüş uzamanı Gerhard Plattner, 72 saat içinde 4 bin 949 kilometrelik yol kat ederek dünya rekoruna imza attı. Rekor denemesine Fas'ın başkenti Rabat'ta bulunan Kral mezarlığından başlayan deneyimli sürüş uzmanı Plattner, Cebelitarık Boğazı'nı Hızlı feribotla geçerek İspanya'nın Tarifa kentine ulaştı. Yardımcı pilot Franz Doppler'in eşlik ettiği Plattner, yolculuklarına İspanya, Fransa, İtalya rotası ile devam eden pilotlar Münih'te verdikleri kısa aranın ardından Balkan ülkeleri üzerinden Bulgaristan'a ulaştı. Plattner, İstanbul'a varmış olduklarından duydukları mutluluğu belirterek üç günde 3 kıta geçerek ilk kez böyle bir rekor denemesi yapıldığını belirtti. 4 bin 949 kilometrelik yolu 97.6 kilometre hızla aldıklarını söyleyen pilot Plattner, “Ortalama hızın böyle olması yolların kötü olduğunu gösterir. Güzel yollarda hız limitlerine uyarak hızlı sürdük.” diye konuştu.

“YOLCULUĞUMUZ SIRASINDA 100 KİLOMETREDE 5,6 LİTRE YAKIT TÜKETTİK”

Audi A3 modelinin yol boyunca keyifli bir sürüş sağladığına ve yolculuk süresince 100 kilometrede 5,6 litre yakıt kullandıklarına dikkat çeken Plattner, “Audi A3 çok iyi bir araba. Her şeyden önce küçük ve kavraması kolay. Bu, sürücünün rahatlığı açısından çok önemli. Çok konforlu bir araba” dedi. Böyle bir rekoru kırmada doğru aracı kullanmanın yanı sıra doğru zamanda yolculuk etmenin de gerektiğini vurgulayan Plattner, “Bu yolculuğu kışın yollar buzlu ve karlıyken de yapabilirdik, Ağustos ayında yoğun bir trafik varken de yapabilirdik. Doğru zamanı seçtiğimizi düşünüyorum. Yol boyunca duraklama, kaza gibi bizi engelleyecek sorunlarla karşılaşmadık. Hiçbir sorun yaşamadık” diye konuştu.

Rekor kitaplarına yeni bir rekor eklemekten daha çok, Ingolstadt'a tam 100 hatıra fotoğrafından oluşan foto grafik bir dokümanla dönmek istediğini belirten Plattner, “Çünkü Audi markasının 100. yılını bu şekilde kutlamayı arzu ediyorum.” dedi.

“BU REKOR DENEMESİNİ İstanbul GİBİ GÜZEL BİR ŞEHİRDE NOKTALADIĞIMIZ İÇİN ÇOK MUTLUYUZ...”

Tek şoför ile yol almanın zor olduğunu ve sürüş sırasında yoruldukları sırada yardımcı pilot Doppler ile değiştiklerini belirten Plattner, bu yüzden uzun rotaları süresince uyku sorunu yaşamadıklarını söyledi. Platter, seyahat rotasındaki bazı yolların kötü durumda olduğuna dikkat çekerek, “Türk sınırına yakın kesimlerde kötü yollar vardı. Geçen yıllara kıyasla yolların çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim” derken, Türkiye'deki yolların ise iyi olduğunu söyledi.” dedi. 13 ülkeyi içeren 4 bin 949 kilometrelik yolda Plattner'a eşlik eden yardımcı pilot Franz Doppler de, ekip arkadaşı ile daha önce de seyahat ettiklerini ve yarış öncesinde de test sürüşleri yaptıklarını belirterek, “Bu yaptığımız yolculuklar arasında en keyifli olanıydı. Zor ve uzun bir yoldu. Bu rekor denemesini İstanbul gibi güzel bir şehirde noktalamaktan mutluluk duyuyoruz. Çok iyi bir iş çıkardık” ifadelerini kullandı.

PLATTNER, “DÜNYANIN EN ÇOK YÖNLÜ SÜRÜCÜSܔ OLARAK GUINESS REKORUNA SAHİP

Guiness Dünya Rekorlar Kitabında “Dünyanın En Çok Yönlü Sürücüsü” unvanını elinde bulunduran Gerhard Plattner, eski başarıları ile ilgili olarak “Guiness kitabında dünyanın “en çok yönlü” sürücüsü olarak geçiyorum. En az yakıt tüketimi ile en verimli şekilde 28 günde dünyayı dolaştım. Bugüne kadar yaptığım kilometre 7 milyon metrekare civarındadır. Norveç'ten İspanya'ya 2.9 litre yakıt kullanarak bir rekora imza attım” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*