Otomobiller mikrop yuvası

  • Giriş : 09.08.2007 / 15:37:00

Mikrobiyologlar, otomobillerin mikrop ve bakteri yuvası olduğu uyarısında bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arizona Ünivesitesinden mikrobiyoloji uzmanı Dr. Chuck Gerba, yaptıkları araştırmada, bakteri ve mikroplar için otomobillerin ideal bir ortam olduğunu belirlediklerini söyledi.

İnsanların araçlarındaki belli bazı bölgeleri temizlemedikleri ve dezenefekte etmedikleri için mikropların rahatlıkla çoğaldığını belirten Dr. Gerba, "Mikroplarımız bizimle seyahat ediyor. Araçta seyahat eden herkes kendi mikroplarını getiriyor ve arabaya bırakıyor" dedi.

Dr. Gerba, 3 yaşından küçük iki çocuğuyla sürekli seyahat eden ve uzun saatler geçirdiği aracını bazen büro, bazen giysi dolabı olarak kullanmak zorunda kalan bir iş kadınının otomobilinden aldıkları örnekleri laboratuvarda incelediklerinde, kapı kollarında, koltuklarda ve zeminde milyonlarca bakteri bulduklarını ifade etti.

Bebek koltuğunda da binlerce bakterinin yanı sıra küf tespit ettiklerini belirten Amerikalı mikrobiyolog, haftada en az bir kez dezenfektan bir temizleyiciyle aracın göğüs kısmı, kapı kolları ve diğer yerlerin silinmesini önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious