Otomobillerde 1 Nisan zammı!

Otomobillerde 1 Nisan zammı!.16627
  • Giriş : 01.04.2009 / 20:17:00

Bazı modellerde stokların erimesinin ardından oluşan üretim ve kur farkı maliyeti, fiyatlara yansıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ÖTV indiriminin ardından hareketlenen otomotiv sektöründe, bazı modellerde stokların erimesinin ardından oluşan üretim ve kur farkı maliyeti, fiyatlara yansıdı. Firmalar, Nisan ayı liste fiyatlarını zamlı olarak yeniledi.
Ekonomide 4. Tedbir Paketi kapsamında açıklanan ve 1600 CC'nin altındaki otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV'yi yüzde 18'e çeken düzenlemenin ardından otomotiv sektörü hareketli günler geçirdi.

Tüketiciler, vergi avantajını fırsata çevirmek için bayilere akın ederken, birçok model, uygulamanın başladığı ilk günlerde tükendi.

Bakan Çağlayan, düzenlemede süre uzatılmasının söz konusu olmayacağını birçok kez yinelerken, kendisine gelen telefonlardan örnekler vererek, otomotiv firmalarını müşterilerin beklentilerini karşılamaları konusunda uyarmıştı.

Vergi düzenlemesinin üzerinden yaklaşık 15 gün geçerken, otomotiv firmalarının bir süredir dile getirdiği üretim ve kur farkı maliyeti, Nisan ayı liste fiyatlarına zam olarak yansıdı.

Firmalar özellikle yoğun talep gören ve stokları tükenen modellerine, değişik oranlarda zamlar yaptı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar, "Piyasada hareket başlayıp da satışlar canlanınca stoklar tükenmeye başladı ve yerine yenisinin konulması gereği çıktı. Yerine yenisini koymaya kalktığınız zaman bugünkü döviz kuruna bakacaksınız. Bugünkü kurda dolar 1,70 lira, avro 2,20 lira civarlarında. Ne oldu? 1,75–1,80 lira kurla avro cinsinden aldığınız aracın kur farkı üzerinize geldi, yaklaşık yüzde 25–30 civarında bir maliyet... Dolarda ise bu daha yüksek. Bunun bir şekilde fiyatlara konması lazım. Çünkü araçların imalatının bu oranda ucuzlaması mümkün değil ki aynı fiyat korunabilsin. O zaman zammın, stoklarda kalmamış araçlarda yenisi geldiğinde kaçınılmaz olduğunu kabul etmemiz lazım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*