Otomobillere hız sınırlayıcı takılsın önerisi

Otomobillere hız sınırlayıcı takılsın önerisi.21883
  • Giriş : 30.12.2008 / 11:34:00

İngiltere'de trafik kazalarının ve can kayıplarının önlenmesi ve karbon salımının azaltılması için otomobillere "gönüllülük esasına" dayalı olarak "hız sınırlandırıcı" bir aygıt takılması önerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümetin ulaştırma konusundaki danışmanları, önerdikleri bu uygulamanın kara yollarında yaralanmalı trafik kazalarını da yüzde 29 oranında azaltacağını belirtti.

Sürücülerin gönüllülük esasına göre araçlara takılacak bu aygıt, yolun hız limitine göre aracın süratini otomatik olarak azaltıyor.

Sistem bir uydu anteni aracılığıyla önce aracın bulunduğu bölgeyi tanımlıyor ve bölgenin özelliğine göre aracın hız limitinin üzerinde seyrettiğini algılarsa önce motora giden yakıt azalıyor, gerekli hallerde fren sistemi de otomatik olarak devreye giriyor.

Uzmanlar bunun aslında hız yapmayı istemeyen, ancak otomobil kullanırken fark etmeden hız limitinin üstüne çıkabilen sürücüler için de ideal bir kontrol mekanizması olabileceğine işaret ediyor.

Bu arada İngiltere Ulaştırma Bakanlığı'nın da belediyelerden bölgelerindeki her yolun yasal hız limitini gösteren birer dijital harita hazırlamalarını istediği belirtildi. Bakanlığın belediyelere bu uygulama için gerekli maddi yardımı sağlama sözü verdiği de bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*