'Otomotik dua okuma cihazı'

  • Giriş : 27.01.2006 / 00:00:00

Gaziantep ve Kilis yöresi şoförleri kaza ve belalara karşı araçlarında otomatik dua cihazı taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şehirler arası çalışan minibüslerin büyük bölümünde araç duası yer alırken, ticari taksilerde dua bulunduranların sayısı her geçen gün artıyor. Zuhruh Suresi 13. Ayet'in okunduğu cihazda duanın tercümesinde ise "O Allah ki bunu bizim hizmetimize vermiş. Yoksa biz bunu kendimize boyun eğdiremezdik" deniliyor.

Türkiye'ye Suriye'den getirilen araç duaları şoförlerin araçlarında eksik etmedikleri bir aksesuar olarak gaz pedalının yanına ya da istenilen başka bir bölüme yerleştiriliyor. Araç duası cihazı satan işyerlerinin bağlı bulunduğu Tuhafiyeciler Odası Başkanı Tahsin Ustabaş, 6 YTL'den satılan araç duası için son dönemlerde ciddi bir talep olduğunu ifade ediyor. Ustabaş, "Halep'ten getirilen araç duaları kontağın açılmasıyla başlıyor. Kısa olduğu için daha tam yol almadan bitiyor. Eskiden çok nadir bulunurdu ama, son dönemlerde bu cihazı aracına taktıranların sayısında ciddi bir artış oldu. Bu vesileyle şoförler de işlerinin manevi yanını dikkate alıp daha dikkatli davranıyorlar." diyor.

Otomatik araç dua cihazını takdıran şoförlerden Gani Çelik, "İnsan hayatın akışı içinde meşguliyetini her an kafasında taşıyor. Sürekli birşeylerle meşgul oluyor. Arabaya bindiğimde kontağı çevirmemle birlikte meşguliyetleri bir kenara bırakıyorum. Dua ile birlikte sanki araçta başka bir aleme dalıyorum." dedi.


MÜFTÜ ERDOĞMUŞ: YOLA ÇIKARKEN DUA ETMEK SÜNNETTİR


Kilis Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş da, yola çıkarken dua etmenin Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) sünneti olduğunu ifade etti. Erdoğmuş, "Peygamber Efendimiz (s.a.v) her meşguliyete besmeleyle ve dua ile başlardı. Yine yola çıkarken de dua ederdi. Yola çıkarken dua etme bize Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'den kaldı. Ama sadece araç kullanırken değil her alanda dualarımızla işimize başlamalıyız." dedi.

Erdoğmuş konu hakkında şunları söyledi: "Duanın özünü kavramamız gerekiyor. Dua ibadetin özü, Allah'a bağlanmak ve hatta hayata bağlanmaktır. Duanın özüne göre hareket etmemiz durumunda gerçekten etkisini görürüz. Bizimkiler sadece dilde kalıyor. Uygulamaya geçirmede sorunlar yaşıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious