Otomotiv devlerinin kıyamet senaryosu

Otomotiv devlerinin kıyamet senaryosu.18139
  • Giriş : 14.12.2008 / 08:51:00

ABD'deki üç otomotiv devinin kurtarılması konusunda Beyaz Saray ile diplomasi trafiği sürüyor. Ancak batmaları halinde ekonomiye etkisi ne olacak? Senaryo adeta kıyamet senaryosu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Otomotiv devlerinin kurtarılmasına yönelik tartışmalar devam ederken, en zor durumdaki şirket olan General Motors'un kurtarılması konusunda umut verici gelişmeler yaşanıyor.
GM'in CEO'su Rick Wagoner'in, Beyaz Saray Genel Sekreteri Joshua Bolten ve Hazine Bakanı Henry Paulson ile telefon görüşmesi yaptığı belirtiliyor.
Görüşmenin temel noktasının şirketin kurtarılması için 700 milyar dolarlık kurtarma paketinden bir dilim ayrılması olduğu vurgulanıyor.

GM'in tüm yöneticilerinin nakit sorununu çözmek için hafta sonunu çalışarak geçirdiği ancak önümüzdeki haftadan önce bir uzlaşıya varılmasının çok da kolay görünmediği ifade ediliyor.
Öte yandan Chrysler'in kurucusu Stephen Feinberg'in de Hazine yetkilileri ile görüştüğü ifade ediliyor.
Bu görüşmelerin ardından yapılan genel yorumlar, hükümetin ekonomik aktivite üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler nedeniyle devleri kurtarmaktan yana olduğu yönünde.
Ancak, hala bazı senatörlerin konuyla ilgili olumsuz görüş bildiriyor olması, soru işaretlerini artırıyor.

FELAKET SENARYO

Otomotiv şirketlerinin kurtarılmaması halinde üzerinde konuşulan senaryo ise adeta bir kıyamet senaryosuna dönüşmüş durumda.
GM veya Chrysler'in batması halinde kapanacak olan fabrikalar, yapılacak olan işten çıkarmaların tedarikçileri de olumsuz etkileyeceği ve çok ciddi bir işten çıkarma dalgasıyla sonuçlanacağı öngörülüyor.
Ancak daha da önemlisi tüketici güveninin iyiden iyiye bozulacağına yönelik endişe.
ABD'de tüketici güveni altı aydan bu yana sürekli olarak geriliyor. Ekonominin canlanması için tüketimin yeniden canlanması gerekiyor. Ancak, her kötü haber, tüketici güveninin daha da gerilemesine neden oluyor.
Otomotiv sektöründeki iflasın, ekonomini büyümesi üzerindeki rakamsal etkisinin de büyük olmasından endişe ediliyor. GM'in grev nedeniyle üretimini durdurduğu 1970 yılındaki son çeyrekte GSMH yüzde 4.2 daralma göstermişti.
Bugün, otomotivin ekonominin içindeki payı bu kadar yüksek değilse de toplam büyümenin yüzde 3'lük kısmı bu sektörden geliyor.

MÜTHİŞ İŞSİZLİK

GM'in batması halinde ABD'deki işsiz sayısının 2.5 milyona çıkacağı, eğer üç devin tümü batarsa ise 3.5 milyona ulaşabileceği vurgulanıyor.
Bununla birlikte otomotiv sektöründeki işçilerin emeklilik fonları ve sağlık sigortası nedeniyle de hükümete ağır bir yük bineceği belirtiliyor. İflas halinde bu ödemelerin devletin üzerine kalması bekleniyor.
Ayrıca tüm bunların yanında hükümetin vergi gelirlerinde de büyük bir düşüş sözkonusu olacak. Üç devin üretimlerini yarıya indirmesi halinde ABD Hazinesi gelecek üç yılda 108 milyar dolar daha az vergi tahsilatı elde edecek.
Devler kurtarılsa bile kapatacakları fabrikalar ve yapacakları maliyet düşürme operasyonları nedeniyle ekonomiye olumsuz etki yaratacaklar. Ancak, kurtarma paketinin bu maliyeti en aza indirmeyi amaçladığı belirtiliyor.
GM gelecek yılın ilk çeyreğinde 30 tesisini kapatacağını, Honda ise 119 bin aracın Kuzey Amerika üretim planının dışına çıkarılacağını açıklamışttı.

Gazeteport

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*