Otomotiv ihracatının 4 gözde pazarı

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Otomotiv ihracatının yarısından fazlası, Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere'ye gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İhracatta, AB ülkelerinin toplam payı ise yüzde 80,9'u buldu.
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) kayıtlarından derlenen bilgiye göre, Türk otomotiv sektörü, yılın ilk çeyreğinde gelişmiş batı ülkeleri başta olmak üzere, 5 kıtada toplam 156 ülke ve özerk bölgeyle 13 serbest bölgeye ihracat yaptı.
Toplam 4 milyar 316 milyon 69 bin dolarlık otomotiv ihracatının, 3 milyar 490 milyon 428 bin dolarlık kısmı, Türkiye'nin geleneksel olarak en büyük ticari partnerleri konumundaki AB ülkelerine gerçekleştirildi.
AB üyesi 26 ülkeye yapılan ihracat, toplam otomotiv ihracatının yüzde 80,9'unu karşılarken, diğer 130 ülkeye yapılan ihracat, 825 milyon 641 bin dolar ile sınırlı kaldı. Kıbrıs'a Ocak-Mart döneminde ihracat yapılmadı.

İHRACATIN YARISINDAN FAZLASI 4 ÜLKEYE
AB ülkeleri arasında, Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere'ye yapılan ihracat, 2 milyar 201 milyon 722 bin dolar ile toplam otomotiv ihracatının yarısından fazlasını oluşturdu.
AB üyesi Hollanda, Belçika, İrlanda, Avusturya, İsveç, Yunanistan, Finlandiya, Danimarka, Portekiz, Lüksemburg, Polonya, Letonya, Macaristan, Litvanya, Slovenya, Slovakya, Malta, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Bulgaristan ve Romanya'ya yapılan ihracat da yine üst sıralarda yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious