Otomotiv sektörü 2007'den umutlu

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin Avrupa Birliği yolunda attığı adımlar otomotiv sektörüne olumlu yansıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de Toyota'nın 2006 yılında 400 bin araç satmayı hedeflediğini ve bu hedefinin 390 binini gerçekleştirdiğini belirten Atalay Kaya, Kocaeli'de yüzde 8.8 olan hedeflerini gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. 2006 yılı Mayıs ayında otomotiv sektöründe yüzde 8 oranında daralma yaşandığını ifade eden Kaya, "Mayıstan sonra ağustos ayına kadar doların dalgalanması otmotiv sektöründe satışlara durgunluk getirdi. Haziran ayında ilk zammı yapıldı" diye konuştu.

İnsanların yaşanan ekonomik dalgalanmalarda paniklediğine işaret eden Kaya, "Vatandaşın alım gücü var; fakat piyasaların durumu alıcıyı etkiliyor. 2004-2005 yıllarında hurda indiriminin yapılması otomotiv sektörüne canlılık kazandırdı" dedi. Araç sahiplerinin araçlarını yenilemek istediğini belirten Kaya, "2004 yılında bizden otomobil alan müşterilerimiz, 2007 yılında araçlarını yenilemek istiyorlar. Müşterilerin yeni modellere ilgisi var, otomobil satın almak istiyorlar; fakat Türkiye'nin 2007 yılında gecirecek olduğu seçim sürecinin piyasalara olacak etkisi alıcıları tedirgin ediyor" dedi.

Otomotiv sektörünün büyümesinin hükümetin başarısı ile doğru orantılı olduğunu belirten Kaya, hükümetin şu ana kadar olan istikrarlı çalışmalarını 2007'de sürdürmesinin sektörün önünü açacağını kaydetti. 2007 yılında 1200 araç satmayı hedeflediklerini söyleyen Kaya, bu yıldan umutlu olduklarına dikkat çekti.

Avrupa pazarında Türkiye'nin önemli yerinin olduğunu söyleyen Kaya, gelecekte Türkiye'nin otomotiv talebinin artacağına dikkat çekti. Avrupa'da binek otomobil sayısının Türkiye'ye oranla 7 kat daha fazla olduğunu hatırlatan Kaya, Avrupa Birliği sürecindeki ilerlemelerin de otomotiv sektöründe yükseliş yaşatacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious