Otomotiv sektöründe durgunluk bekleniyor

Otomotiv sektöründe durgunluk bekleniyor  .13587
  • Giriş : 16.04.2008 / 13:14:00

Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı İbrahim Aybar, başta global çalkantılar olmak üzere, faizlerin yükselmesi ve fiyatların artmasının iç pazarda durgunluğa yol açacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2008'in ilk üç ayının geçen yıla göre iyi geçtiğini belirten Aybar, "Önümüzdeki günlerde sektörün gidişatı netleşecek. Bir daralmadan bahsetmek mümkün. Çünkü fiyatlar artıyor. Faizler bir miktar yükseldi. Global çalkantılar daha fazla etkilerini hissettiriyor. Mayıstan itibaren bir durgunluk hissedilecek. Bunun arkasından sektörümüzde yeniden canlanma olacak. Global çalkantıyı yakaladığımız büyük potansiyelle aşacağız." dedi.

Antalya'da düzenlenen Autoshow 2008 fuarına katılan ODD Başkanı Aybar, otomotiv sektörünün son 4 yıldır iyi bir istikrar yakaladığını bunun devam etmesi gerektiğini söyledi. 2007 yılı sonu itibariyle iç pazarda toplam 641 bin satış rakamına ulaşıldığını aktaran Aybar, şöyle konuştu: "Otomotiv sektörü 2004 yılından beri önemli gelişmeler kaydetti. Bu gelişme sadece iç pazar büyümesi yönünde olmadı. Türkiye'ye yeni gelen yatırımların bünyesinde üretilen yeni modeller ciddi bir ivme kazandırdı."

Aybar'ın verdiği bilgilere göre, geçen yıl üretilen 1,1 milyon adet aracın 820 binini ihraç edildi. Sektör bu yıl ihracat rakamını 1 milyon adete dayandırmayı hedefliyor.

Türkiye'nin otomobilde dünyanın önemli bir markası haline geldiğini ifade eden ODD Başkanı, "Türkiye dünyanın 16. büyük otomobil üreticisi. İç pazar olarak bakıldığında binek otomobil satışlarında Avrupa'da 8. ticari araçlarda ise 5. sırada yer alıyoruz. Türkiye'de büyük markalar önemli yatırım yapıyor. Bu markalar en kaliteli ürünlerini Türkiye'de üretiyor. İşgücü kalitesi ve yüksek verimlilik, üretilen bu araçları dünyanın her yerinde tercih edilmesini sağladı. Bu da Türkiye'ye önemli bir avantaj kazandırdı." diye konuştu.

Sektör olarak öncelikle istikrara önem verdiklerini vurgulayan Aybar, piyasalara da güvenin devam etmesi gerektiğini dile getirdi. ODD Başkanı, sektörün yabancı yatırımı çekmede de önemli başarı sağladığını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious