Otomotiv sempozyumu Bursa'da

Otomotiv sempozyumu Bursa'da.15363
  • Giriş : 07.05.2009 / 20:53:00

TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın yirmi beş yıldan beri düzenlediği Otomotiv Sempozyumlarının on birincisi, yarın Bursa’da başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sempozyum dolayısıyla otomotiv sektörüyle ilgili bilgi veren TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ, “Krizle birlikte sektörün, ana ve yan sanayi, üretim, yatırım, ihracat, ithalat yapılarının değişmeye başladığını, gelenekselleşen otomotiv sempozyumunda bu konuların kalıpçılık ve tasarım konusu ile birlikte ele alınacağını” belirtti.

MMO Başkanı, sektördeki işsizlikle ilgili olarak da, “Krizde hiçbir sorumluluğu bulunmayan işçiler ve mühendisler, küçük ve orta boy işletmelerle birlikte krizden ilk etkilenenlerdir. Kriz öncesinde 426 bin çalışanı bulunan otomotiv sektörü istihdamı büyük sorunlar yaşamaktadır. Sektörde işsizlik ana sanayide % 23,1, yan sanayide % 19,2'ye ulaşmıştır” dedi.

“Mart ayı itibarıyla bir yıllık üretimde ve ihracatta % 60 küçülme söz konusudur. Sektör ile ilgili göstergeler yeni bir yapılanmaya gidilmesini gerekli kılmaktadır” diyen MMO Başkanı, sektörle ilgili konuların taraflarıyla birlikte ele alınarak, çözüm önerileri de geliştirileceğini belirtti.
Kalıpçılık ve Tasarım temasıyla 8–9 Mayıs 2009 Mayıs tarihlerinde Bursa'da TÜYAP Kongre Merkezinde yapılacak olan sempozyumda Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Taşıt Araçları Yan Sanayii Derneği (TAYSAD), Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, DPT, sektörel kuruluşların temsilcileri, uzmanlar ve akademisyenlerin katılacağı toplam 13 oturum yapılacak.

Ülke sanayisinin genel durumu; otomotiv sempozyumunun dünü; Avrupa ve dünya kalıpçılığı konulu 3 özel sunumun yapılacağı sempozyumda; küresel krizin Türk otomotiv sektörüne orta ve uzun dönemdeki etkileri ve alınabilecek önlemler; rekabet öncesi işbirlikleri; Türkiye'de otomotiv kalıpçılığı, gelişimi ve sorunları; otomotiv çalışanlarının çalışma koşulları, iş güvencesi, sektörün bugünü ve geleceğine yönelik beklentileri konulu 4 ayrı panel düzenlenecek.

Yeni malzemeler ve uygulamaları; kalıpçılıkta yeni teknolojiler ve yaklaşımlar, kalıpçılık ve tasarımda bilgisayar destekli uygulamalar; kalıpçılık, üretim ve mühendislik; otomotiv ve mühendislik; yeni teknolojiler, hibrit, hidrojen yakıtlı otomobiller konulu oturumlarda ise 23 teknik bildiri sunumu yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*