Otomotiv şirketleri kendilerini savunuyor

Otomotiv şirketleri kendilerini savunuyor.8912
  • Giriş : 08.04.2009 / 09:10:00

ÖTV indiriminin ardından otomobil taleplerindeki artışı fırsat bilerek zam yapmakla eleştirilen otomotiv şirketleri kendilerini savunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Peugeot Otomotiv AŞ Genel Müdürü Jean-Pierre Vieux, maliyetlerin yüzde 40'a yakın oranda artış gösterdiğini, söz konusu zamların maliyetlerin ancak 10'da biri olduğunu söyledi.

Kriz ortamında kredi bulmanın güç olduğunu, üreticilerin yüksek stoklarının bulunduğunu belirten Vieux, "Stok finansmanı yüksekti. Bu zor dönemde bir denge noktasının bulunması gerekiyordu. Şu anda bu denge bulunmuş gibi görünüyor." değerlendirmesinde bulundu. Geçen yıldan bu yana Euro'nun Türk Lirası karşısında yüzde 26 oranında değer kazandığını söyleyen Vieux, yıllık enflasyon artışının ise yaklaşık yüzde 10 düzeyinde olduğunu hatırlattı. Otomobil üreticileri ve müşterilerin hiçbirinin kaybetmemesi gerektiğini, hatta herkesin kazançlı olması gerektiğini belirten Vieux, "Sektörde profesyonelce davrandığı takdirde, üzerinde bulunduğumuz dalı kesmek durumunda olmayız." diye konuştu. Vieux, ÖTV indiriminin sona ermesinin ardından sektörde istikrar sağlanması için başka önlemler alınmasının gerekli olabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*