Otomotivciler seçim sonucundan mutlu

  • Giriş : 25.07.2007 / 06:06:00
  • Güncelleme : 25.07.2007 / 01:13:23

Otomotiv sektörü, seçim sonuçlarının sektöre olumlu yansıyacağı düşüncesinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seçimlerden önce bekleme sürecine giren sektörde, yüksek faiz oranlarının aşağı çekilmesi durumunda, sektörde canlılık yaşanacağı öngörülüyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Yüksel Mermer, böyle bir sonucu tahmin ettiğini, koalisyon hükümetlerinin memleketi hep çok geriye götürdüğünü söyledi.

Mermer, "AK Parti hükümeti ülkeyi güzel bir şekle getirdi. Yeni bir vitrinle daha da iyiye götüreceğine inanıyorum" dedi.

Yeni hükümetten, özellikle faiz indirimi, 20 yaş hurda indirimi ve AB ile ilişkilere hız verilmesi gibi talepleri bulunacağını bildiren Mermer, "Özellikle otomobil üzerindeki yüksek verginin kademeli olarak indirilerek AB'ye uyumlu hale getirilmesini istiyoruz" dedi.

Yüksel Mermer, kayıtdışılıktan şikayet eden pek çok yatırımcının yurtdışına kaçtığını dile getirerek, sektöre bazı teşviklerin getirilmesi gerekliliğini vurguladı.

Araç satışları konusuna değinen Mermer, "Seçimlerden önce bekleme vardı. Özellikle faiz oranlarının aşağı çekilmesiyle birlikte satışların artacağını öngörüyoruz. Satışların artışında vergi indiriminin etkisi büyük olacaktır" dedi.

Mermer, önümüzdeki dönemde her şeyin yolunda gideceğini düşündüğünü dile getirerek, sektörle ilgili isteklerini yeni hükümete anlatacaklarını söyledi. Otomotiv sektörünün ihracatın öncü sektörlerinden biri olduğunu belirten Mermer, hükümetin sektöre destek vermesi gerektiğini kaydetti.

"Tek parti hükümeti bir rüzgar getirebilir"

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Tarık Taşar da otomotiv sektörünün genel ekonomik durumla çok yakından ilişkili olduğunu dile getirdi.

Taşar, "Özellikle faizler bizi çok yakından ilgilendiriyor. Şimdi AK Parti hükümetinin ikinci bir beş yıl görev süresi var. Cumhurbaşkanlığı seçimleri önem taşıyor. Bu seçimin de sorunsuz geçilmesi durumunda faizlerde bir parça düşme beklentisi var. Bunun da bizim satışlarımıza yansıyacağını düşünüyoruz" dedi.

Otomotiv sektöründe satışların altı ayda, geçen yılın yüzde 30 gerisine düştüğünü hatırlatan Taşar, perakende sektörünün, faizlerin düşmesiyle hareketlenebileceğini söyledi.

Taşar, "Son çeyrekte biz de otomotiv sektöründe böyle bir hareketlilik bekliyoruz. Tek parti hükümeti bir rüzgar getirebilir. Bunun için birkaç aya bakmak lazım" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious