Otomotivcilerin '3 ay daha' ısrarı

Otomotivcilerin '3 ay daha' ısrarı.16479
  • Giriş : 11.06.2009 / 20:57:00

İzmir Bornova'da yapılan bir açılışa katılan otomotiv sektörünün önde gelen isimleri hükümetten iç piyasaya yönelik ÖTV indirimini uzatma çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, otomotiv sektörüne son 3 ayda sağlanan iç piyasa destek uygulamalarının devamının düşünülmesi gerektiğini bildirdi.

ÇETAŞ Motor A.Ş. tarafından İzmir'in Bornova ilçesinde yaptırılan Ford satış ve servis tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine katılan Koç, burada yaptığı konuşmada, ülkenin zorlu bir dönemden geçtiğini, krizin tüm dünya ülkelerinde yaşandığını, otomotiv sektörünün de bu ortamda en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğini söyledi. Krizi, birçok ülkenin Türkiye'den daha sert yaşadığını ifade eden Koç, ''İnşallah çok yakın bir zamanda 'krizi atlattık' diyebileceğimiz bir noktaya gelebiliriz'' dedi.

Dünyada otomotiv sektöründeki tüm firmaların zor günler yaşadıklarını, Ford'un da krizden etkilendiğini, ancak tüm sıkıntılara karşın ciddi bir yeniden yapılanma sürecinin yaşandığını anlatan Koç, Ford'un pazar payının yeniden yükselişe geçtiğini ve işlerin rayına oturmaya başladığını söyledi.

Bu dönemde, tekstil sektöründe olduğu gibi üretimin doğuya kayması yönünde görüşlerin ön plana çıktığını dile getiren Koç, Türkiye'deyse hükümetin, mart ayının ortasında 3 aylık bir süre için devreye aldığı ÖTV indiriminin sektörü hareketlendirdiği kaydetti.

Koç, şöyle konuştu:

''ÖTV indirimi yerel piyasaya hayat verdi, şişen stokları eritmemizi sağladı. Sektörümüze moral ve umut veren bu uygulama için topluluğumuz adına teşekkürü borç biliriz. Ancak üretimin yüzde 75'ini ihraç etmesi nedeniyle dış pazara bağımlı olan sektörde 2009 yılı için endişeler devam ediyor. Dolayısıyla ekonominin gidişatına göre ihracatın lokomotifi olan otomotiv sektörü yakından takip edilmelidir. Otomotiv sektörüne son üç ayda sağlanan iç piyasa destek uygulamalarının devamı düşünülmelidir.''

Bu olumsuz sürecin geçici olduğunu, ülke ekonomisi ve sektörün geçmişte buna benzer zorluklar yaşadığını, ancak her seferinde güçlenerek çıkmayı başardığını unutmamak gerektiğini belirten Koç, grup olarak olumsuz koşullara göre, işlerini adapte ederken, aynı zamanda uzun vadeli planlar ve yatırımlardan vazgeçmemeye, yola devam etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Ford Otosan'ın, son 7 yılda 4 milyar dolara yaklaşan ihracatıyla sektörün önünde yer aldığını, otomotiv sektörünün anavatanı Kuzey Amerika'ya mayıs ayında ihracata da başladığını belirten Koç, son vergi indirimlerinin ticari araçları kapsamaması nedeniyle sektörde liderlik pozisyonunun sıkıntıya düştüğünü, ancak yılın ikinci yarısında bu arayı kapatacaklarına inandıklarını kaydetti.

İzmir Valisi Cahit Kıraç da krizden en çok etkilenen sektörler arasında otomotiv sektörünün de yer aldığını, ancak bu tip yatırımların, krizin atlatılabileceği yönündeki umutları artırdığını söyledi.

-''TEŞVİK ÇIKMASAYDI, SEKTÖRDE YÜZDE 15'LİK İSTİHDAM KAYBI OLACAKTI''-

Törende gazetecilerin sorularını yanıtlayan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı ve ÇETAŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarık Taşar, sektörde uygulanan vergi teşvikinin 3 ay daha sürmesi gerektiğini kaydetti.

Uygulanan indirimin iç pazarda kriz algısını değiştirdiğini ve piyasaya canlılık getirdiğini belirten Taşar, ''Eğer teşvik çıkmasaydı yaklaşık 400 bin kişinin çalıştığı sektörde yüzde 15'lik bir istihdam kaybından sözediyor olacaktık. Vergi geliri açısından da böyle. Yurtdışı pazarlarda durum çok kötü. Orada da teşvikler var ama reaksiyon alınamıyor. Devlet, tüketici ve otomotivcilerin bu süreçten karlı çıkması nedeniyle ÖTV teşvikini 3 ay daha uzatılmalıdır'' dedi.

Taşar, otomotivdeki indirimin ithal araçların satışını artırdığına ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

''Sektör, düğmeye basıldığında hemen harekete geçemiyor. 16 Mart'ta indirim kararı çıktı. Fabrikalar ancak mayısın ikinci yarısında ful kapasiteye yükselebildi. Mart sonuçlarında ithalat öndeydi. Nisan'da biraz geriledi. Mayıs'ta ithalat-yerli oranı 3'te 1'e geriledi. Eğer bu uygulama uzarsa aynı oran yarı yarıya gelir.''

Taşar, otomotivde hurda teşviki konusundaysa sektörün kısa vadede böyle bir isteminin bulunmadığını, iç piyasanın canlanması için öncelikle vergi teşvikinin uzatılmasının beklendiğini dile getirerek, ''Hurda indirimi, bir devlet politikası olarak altyapısı hazırlanmış şekilde ülkeyi geleceğe taşıma için düşünülmelidir. ÖTV teşvikinde 3 aylık bir uzatma sonrasında hurda indirimi devreye girebilir'' dedi.

Taşar, teşvik sürecinde kimi firmaların fiyatlara zam yaptığına ilişkin iddialarla ilgili olarak, teşviki fırsat olarak kullanan kimi kurumların bulunduğunu, ancak bunun genele yayılamayacağını söyledi.

Açılışı gerçekleştirilen Ford satış ve servis tesisi, 3 bin 200 metrekarelik kapalı alan üzerinde hizmet verecek.

Grubun, İzmir'de 3 yıllık vadede 10 milyon dolarlık bir otomotiv yatırımı daha yapacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*