Otopan Türkiye'ye geliyor

Otopan Türkiye'ye geliyor.12590
  • Giriş : 15.05.2008 / 14:18:00

Hollanda'da, yapısındaki asbest yüzünden kamuoyunda "zehir gemisi" olarak bilinen Otapan adlı eski kuru yük gemisinin, asbestten arındırıldıktan ve bürokratik işlemler tamamlandıktan sonra sökülmek üzere Türkiye'ye hareket ettiği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda Çevre Bakanlığından yapılan açıklamada, geminin Türkiye'deki sahibi olan İzmir Aliağa'daki bir firmaya teslim edilmesi için, Türk hükümeti ve firmayla yapılan görüşmeler sonunda anlaşma sağlandığı ve bütün engellerin ortadan kaldırıldığı bildirildi.

Geminin geçen yıl ortalarında asbestten arındırılmasından sonra tutulduğu limandaki demirleme, sigorta ve Türkiye'ye çekim masrafları konusunda da anlaşmaya varıldı. Buna göre, gemi için geçen yıl haziran ayından bu yana yapılan 550 bin avroluk masrafın 240 bin avrosunu Aliağa'daki firma üstlendi.

Bakanlığın açıklamasında, asbestten arındırılmış 170 metre uzunluğundaki Otapan yük gemisinin, Gravendeel limanından bugün öğle saatlerinde demir aldığı ve akşam saatlerinde "Hoek Van Holland" limanında olacağı, 5 Haziranda İzmir'e ulaşacağı belirtildi.

1999–2006 yılları arasında, yapısındaki asbest nedeniyle Amsterdam Limanında adli makamların el koymasıyla demirli tutulan Otapan yük gemisi, İzmir'de bir Türk şirketine satılmıştı. "Yapısında sadece bin ton asbest bulunduğu" bildirilerek yapılan satıştan sonra yola çıkarılan Otapan'ın, Türk karasularına yaklaşırken çevre örgütlerinin devreye girmesiyle, "yapısında bin değil 77 ton asbest olduğu" öğrenilmiş ve gemi Türkiye'ye kabul edilmemişti.

Bir süre Akdeniz'de sığınacak liman arayan gemi, hiçbir ülke tarafından kabul edilmeyince tekrar Amsterdam'a dönmüştü. Bu sırada yapılan incelemede "gemide 77 ton değil, 85 ton asbest olduğu" da öğrenilmişti.

Gemi, Rotterdam Limanında özel bir şirket tarafından, masrafları hükümetçe karşılanarak asbestten temizlendi ve temizlenme işlemi geçen yıl haziran ayı ortalarında tamamlandı. Hollanda hükümeti, yaklaşık 4,5 milyon avro tutan temizlik masraflarını Türkiye'den tahsil etmek istedi, ama başarılı olamadı. Verilen bilgiye göre, gemi asbestten tamamen temizlenemedi. Halen gemide 850 ile 1000 kilogram arasında daha asbestin bulunduğu, bunun temizlenmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious