Otopark vergisine seçim freni

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Seçimler yaklaşırken hükümet, sudan konaklamaya ve evin önüne yapılan parka kadar bir dizi yeni vergi getiren tasarıyı beklemeye aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet, seçim öncesi kamuoyunun tepkisine neden olacak vergi ve zamlar konusunda frene basma kararı alırken, bina vergisinden kahvehanelere, damacana sudan konaklamaya ve otopark vergisine kadar birçok yeni vergi getiren düzenlemeleri içeren tasarıyı beklemeye aldı. Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kış da olsa köy yollarının inşaatına başlanması talimatı verdi. Ekonomi bürokrasisi bu paralelde yatırımlara daha fazla kaynak kullandırılması için mesai yapacak.

TBMM’ye sunulmuştu
Ekonomi ve Maliye yönetimi seçim öncesi kolları sıvadı. Elektrik ve doğalgaz zammı konusunda temkinli davranan hükümet, seçim öncesinde vergi artışına gitmeme kararı aldı. Hükümetin TBMM’ye sunduğu, belediyelerin gelirlerini artırmaya yönelik olarak sudan konaklamaya kadar bir dizi yeni vergi getiren İl Özel İdareleri ve Belediye Gelirleri Kanunu tasarısı beklemeye alındı. seçim öncesinde belediyelere nefes aldırmak için hazırlanan tasarı, kamuoyundan gelecek tepki nedeniyle Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bekletiliyor. Bu tasarıda, şehirde yaşamanın bedeli ağırlaştırılırken, belediyelere ödenen vergilerin sayısı ve miktarı da artırılıyor.

İş makinaları gece de çalışsın
Seçim öncesi kamu personel alımlarına hız veren Hükümet, halkın gönlünü alacak yatırımlara da hız veriyor. Ekonomi bürokrasisi ise bu yatırımlara kaynak yaratmak için mesai yapacak. Hükümet, bu yıl için KÖYDES projesine 2 milyar YTL kaynak aktaracak. Bu paralelde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, mahalli idarelere, köy yollarının yapım çalışmalarının “hemen başlatılması” talimatı verdi. Erdoğan, “Nisan’ı beklemeyin, yol genişletme çalışmalarına hemen başlayın. Makinalar gece de çalışsın” dedi.

Arıoğlu: Son 2.5 yıldır vergileri hiç artırmadık
Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu, “2004 yılının ikinci yarısından itibaren hiçbir vergi artışı yapmadık. Tam aksine vergilerde 2.5 yıldır mümkün olduğunca indirim yapıyoruz” dedi. Özellikle Kurumlar Vergisi’nde önemli oranda indirim yapıldığına dikkat çeken Arıoğlu, yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekmek için bunun önemli bir adım olduğunu, tüm ülkelerin benzer düzenlemeler yaptığını söyledi. 3. Uluslararası Nakliyeciler ve Kamyoncular Platformu’nda konuşan Arıoğlu ülkenin batısındaki 6 sınır kapısında, ihraç malı taşıyan nakliye araçlarına yönelik ÖTV’siz ve KDV’siz akaryakıt satışı yapıldığını ifade ederek, akaryakıtta kayıtdışılığın önüne geçilebilirse, bu avantajı yurt içi taşımacılık boyutuna da taşıyabileceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious