Otoparka 4 sigara içimi mesafadeki tüm yerler taranıyor

Otoparka 4 sigara içimi mesafadeki tüm yerler taranıyor.8867
  • Giriş : 14.09.2007 / 19:00:00

Ankara’daki bomba yüklü minibüsün kül tablasında 4 izmarit bulundu. Polis izmaritler üzerinde DNA araması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KURTULUŞ Çok Katlı Otoparkı’nda Ankara polisinin büyük başarısı sonrası ele geçirilen patlayıcı yüklü minibüsle ilgili soruşturmada polis ilginç ipuçlarına ulaştı. Otopark görevlisi tarafından, esmer, kirli sakallı, 1.70 boylarında ve 25 yaşlarında olarak tarif edilen teröristin, minibüsü kullanırken 4 sigara içtiği ve izmaritlerini kül tablasında unuttuğu belirlendi. 4 adet sigara izmariti üzerinden elde edilen DNA örnekleri vasıtasıyla da teröristin kimliğine ulaşılmaya çalışılıyor.

İZMARİTTE DNA ARAMASI

ARAÇTA yapılan incelemede sürücünün araç içinde dört sigara içtiği izmaritleri de aracın kül tablasına attığı belirlendi. Araç sürücüsünün bıraktığı izmaritler DNA analizi için Kriminal Polis Laboratuvarları’na gönderildi. Polis sürücünün bıraktığı izmaritlerden zanlıya ait DNA bilgilerine ulaştı. Ancak Türkiye’de, parmak izi arşivi benzeri bir DNA bankası olmadığı için, elde edilen bilgiler zanlı yakalandığında karşılaştırılmak üzere dosyaya konuldu.

40 AYRI ADRESE BASKIN YAPILDI

MERCEDES Vito marka bomba yüklü aracın incelemesinde minibüsün patlayıcılar yüklenmeden önce yıkatılıp temizlendiği sonucuna varıldı. Soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine göre, minibüs sürücüsünün dört sigara içmesi aracı yaklaşık 80-100 kilometrelik bir uzaklıktan getirdiği yani şehir dışındaki bir depodan yada başka bir araçtan minibüse patlayıcıların nakledildiği değerlendirmesi yapılıyor. Terörle mücadele şubesinde oluşturulan özel timler, Sincan ve Mamak ilçelerinde iki günde 40’a yakın adrese şok baskın düzenledi.

PARMAK İZLERİ ARŞİVLE TUTMADI

SORUŞTURMADA polis bomba yüklü aracın kaportası, kapı kolu, vites topuzu, el freni ve radyosunun yanı sıra bomba yapımında kullanılan malzemelerin konulduğu poşetlerde, bidonlarda, cep telefonları ve sim kartlarda çok sayıda parmak izi buldu. EGM arşivindeki parmak izleriyle yapılan bilgisayar karşılaştırması dün sabaha kadar sürdü. Ancak izlerin hiç biri arşivdekilerle örtüşmedi. Öte yandan cep telefonlarıyla ilgili araştırma sürüyor.

ARAP KÖKENLİ PKK’LILAR

OTOPARK görevlilerinin sürücünün Arap şiveli olduğunu söylemesi üzerine polis, İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı arşivine kayıtlı Arap asıllı PKK militanlarının listelerini çıkardı. Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Hudut ve İltica Daire Başkanlığı da soruşturmaya dahil oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü başta Ankara olmak üzere şüpheli görülen Ortadoğu ve Arap ülkelerinden gelen yabancılar üzerinde özel bir çalışma yapıyor.

Bombalı minibüs ABD’nin ilgisini cezbetti

KURTULUŞ Çok Katlı Otoparkı’nda etkisiz hale getirilerek ele geçirilen bomba yüklü panelvan Amerika’yı da endişelendirdi. 11 Eylül 2001 tarihinde New York’taki İkiz Kuleler’e düzenlenen terörist saldırının yıl dönümünde ele geçirilen bomba yüklü minibüs ile ilgili olarak Amerikan Büyükelçisi Ross Wilson dün öğleden sonra Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’ı makamında ziyaret etti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Dikmen yerleşkesinde gerçekleşen görüşme yaklaşık 20 dakika sürdü. Wilson’un bombalı saldırı planı ile ilgili olarak Oğuz Kağan Köksal’dan bilgi aldığı öğrenildi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious