Otoparktaki sorumluyu Yargıtay belirledi

Otoparktaki sorumluyu Yargıtay belirledi.9276
  • Giriş : 03.11.2008 / 08:33:00

Yargıtay, AVM otoparklarında park halinde bulunan araçlarda meydana gelen zararlardan, mağaza sahiplerinin sorumlu olduğunu hükme bağladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay, alışveriş merkezlerinin otoparklarında park halinde bulunan araçlarda meydana gelen zararlardan, mağaza sahiplerinin sorumlu olduğunu hükme bağladı. Ankara'da bir alış veriş merkezinin otoparkında yaşanan olayda, kapı kilidi hırsızlar tarafından kırılan bir otomobilin içinde bir adet dizüstü bilgisayarın da aralarında bulunduğu eşyalar çalındı. Araç sahibinin şikayeti üzerine, olay mahkemeye intikal ettti. Yerel mahkeme, “davacının olay günü otomobili-nin içinden çalındığını iddia ettiği menkullerin neler olduğunu kanıtlayamadığı” gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Red kararını, davacı taraf temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi ise yaptığı inceleme sonucu yerel mahkeme kararını hukuka aykırı bularak bozdu.

KAMUSAL ALAN DEĞİL

Daire bozma gerekçesinde otoparkın alışveriş merkezlerinin kontrolünde olduğunu ve kamuya açık mekan sayılamayacağına belirtti. Kararda "Böyle bir tesiste güven duygusunu mağaza yönetiminin boşa çıkarmaması gerekir. Bu nedenle mağaza yönetimi, aracı ile gelen kişilerin uğradığı zararlardan sorumludur. Mağaza sahibi bu sorumluluktan ancak, gerekli tüm tedbirleri aldıkları halde zararın meydana gelmesini önleyemediklerini ispat ettikleri takdirde kurtulabilirler” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*