Otoyol çalışanları da iş bırakma eylemine hazırlanıyor

Otoyol çalışanları da iş bırakma eylemine hazırlanıyor.19382
  • Giriş : 28.08.2007 / 13:46:00

Maaş zamlarını yeterli bulmayan otoyol ve köprü çalışanları, iş bırakma eylemine hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yapı-Yol Sen'in hazırlandığı eylemde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kullananlardan bir süre geçiş ücreti alınmayacak. Eylemin tarihine yarın karar verilecek.

Yapı-Yol Sendikası Genel Başkanı Bedri Tekin, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı personelinin diğer kurumlarda çalışanlara göre daha az maaş aldığını iddia etti.

Memur-Sen arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sırasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin maaş farkının giderileceği yönünde bir açıklama yaptı.

Şahin ek ödemesi olan memurlarla, olmayanlar arasındaki maaş farkının üç yılda kapatılacağını belirtti.

Ancak Tekin, memurlara 60 YTL'lik dilimler halinde 3 yılda yapılacak iyileştirmenin taleplerine cevap vermediğini kaydetti. Bunun üzerine eylem hazırlıkları başladı.

Bunun ilk eylem olmadığını ifade eden Tekin, "1999-2000'de birer saatliğine köpülerden ücretsiz geçiş yapmıştık. Yargıya götürdü hükümet ve bu paranın o an otoyollarda çalışanlardan tahsiline karar verdi" dedi.

Sendika eylemin 70 bin YTL'lik cezasını ödedi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu.

AİHM, sendikayı haklı buldu ve 70 bin YTL'nin sendikaya geri ödenmesine karar verdi. AİHM'in kararı otoyol çalışanlarına yeni eyleme gitmek için cesaret verdi.

Eylemin tarihi ve ayrıntıları çarşamba günü Ankara'da yapılacak Yapı-Yol Sen Genel Temsilciler Kurulu toplantısında belirlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious