Otoyol Polisleri projesi gün sayıyor

Otoyol Polisleri projesi gün sayıyor.16271
  • Giriş : 01.07.2009 / 15:06:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yıl başında açıkladığı ''Otoyol Polisleri Projesi'' kapsamında özel eğitim verilen personelin kullanacağı araçlar satın alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AA muhabirinin Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 18 ilde uzunluğu toplam 2 bin 100 kilometreyi bulan otoyollarda trafik denetimlerinin artırılması ve olası bir sorunda sürücülere yardımcı olunması amacıyla hazırlanan ''Otoyol Polisleri Projesi''nin hazırlıkları tamamlandı.

Bu hafta sonu Ankara'dan başlatılması planlanan ve 17 ilde uygulanacak proje çerçevesinde 130 polis, ileri sürüş tekniklerinin de aralarında bulunduğu bir dizi eğitimden geçirildi.

Otoyol polislerince kullanılacak olan ve Emniyet Genel Müdürlüğünce satın alınan 50 araç da gerekli donanımların monte edilmesinin ardından, projenin uygulanacağı 18 ile gönderildi.

-OTOYOL POLİSLERİNİN KULLANACAKLARI ARAÇLAR-

''Otoyol polisleri''nin tek model otomobil kullanacakları, personelin daha hızlı hareket etmesi için bir firmanın performansı en yüksek modelinin tercih edildiği öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, projenin hayata geçirilmesiyle otoyollardaki kazalarda gözle görülür bir azalma yaşanmasının beklendiğini söyledi.

Yetkililer, projede görevli personelin sadece hız denetimi yapıp, kazalara müdahale etmeyeceğini, bunun yanı sıra zorda kalan sürücülere de gerekli yardımlarda bulunacağını ifade ederek, şunları söyledi:

''Otoyollarda görev yapacak ekiplerimiz, bağlı oldukları güzergah üzerinde, sürücülerin yaptıkları tüm ihlallerin kontrolünü sağlayacak. Bunun yanı sıra yaşanan kazalarda görevlerini de yerine getirecekler. Ayrıca yol boyunca sorun yaşayan sürücülere de yardımcı olacaklar. Avrupa ülkelerinin çoğunda mevcut olan ve iyi sonuçlar veren proje, Türkiye'de de yararlı olacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*