Otoyollar da özelleştirilecek

Otoyollar da özelleştirilecek.23337
  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, otoyolların işletme hakkını özelleştireceklerini ve elde edecekleri geliri yine yol yapım çalışmalarına aktaracaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özak, “Türkiye’deki otoyollar ve köprüler paralı geçiş. İhale yoluyla 10-15 yıllığına bir vatandaşa veya şirkete vereceğiz, diyeceğiz ki ‘sen bize bunun parasını ver, al sen işlet’. Dünyada böyle” dedi.

Özelleştirme sürecinin ne zaman başlatılacağına ilişkin soru üzerine Özak, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu konuda çalışma yürüttüğünü, takvim konusunun siyasi bir karar olduğunu ve bunu Başbakan’a sunacaklarını söyledi.

Süreci hızlandırıp buradan gelir temin etmek istediklerini dile getiren Özak, kaynağın yine yol yapım çalışmalarına aktarılacağını belirtti.

‘ÇALIŞMALAR SONA ERMEK ÜZERE’

Konuya ilişkin teknik detayları aktaran Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan da, otoyolların 2004 yılında özelleştirme kapsamına alındığını anımsatarak, uygulamanın belirli bir süre için işletme hakkı devri öngördüğünü söyledi.

Yasal altyapının tamamlandığını, teknik çalışmaların da sona ermek üzere olduğunu kaydeden Turhan, sözleşmenin hangi kural ve kriterleri kapsayacağı üzerinde çalıştıklarını söyledi.

‘İHALE, ULUSLARARASI FİRMALARA AÇIK OLACAK’

Cahit Turhan, bu tür ihalelerin uluslararası firmalara açık olduğunu ifade ederken, “Çünkü bu tür işlerde deneyimli olan firmalar, genelde Avrupalı, Japon menşeli firmalar. Otoyolları özel sektörle işleten ülkeler, bu ülkeler. Bu ülkelerdeki firmalar, bu konularda gelişmiş. Bunlara açık olarak yapılacak. Koyacağımız süre içinde en fazla parayı verecek firmaya, bu işi vereceğiz ve daha konforlu, daha yüksek seviyede hizmetin verilmesini de takip edeceğiz” diye konuştu.

Turhan, ihalenin bu yıl içinde yapılmasının planlandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious