ÖTV, otomotiv sektörü fena karıştırdı

ÖTV, otomotiv sektörü fena karıştırdı.24093
  • Giriş : 08.04.2009 / 03:25:00
  • Güncelleme : 08.04.2009 / 00:31:02

Sıfır araçlarda sıra Haziran ayına dayandı. İkinci elde ise uzmanların bir tavsiyesi var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Otomobilciler ve Galericiler Derneği Başkanı Zeki Akbal, otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeleri Haber 7 için değerlendirdi. Dernek Başkanı Zeki Akbal'ın otomotiv sektörüne ilişkin yorumları şöyle:

Otomotiv sektörü uzun zamandır hiç yaşamadığı kadar zor bir dönemden geçiyor.

Son birkaç yıldır ihracatın lokomotifi haline gelen çok büyük miktarlarda istihdam sağlayan otomotiv ve otomotiv yan sanayi, yaşanan küresel mali krizden tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok etkilenen sektör oldu.

Amerikanın otomotiv devi GM'in iflasın eşiğine gelmesi sıkıntının boyutunun açık bir göstergesi. Ülkemizde ise durum dünya ile paralellik gösterse de bahar aylarıyla beraber zaten geleneksel olarak hareketlenen otomotiv piyasası yapılan ÖTV'nin indirimi ile birlikte sektörde ciddi bir rahatlamanın yanı sıra ileriye dönük beklentileri ve iyimserliği artırdı.

Öyle ki 2008 Mart ayında toplam 34 bin 147 araç satışı gerçekleşmişken 2009 Mart ayında bu rakam her şeye rağmen 45 bin 622 adet gibi ciddi bir rakama ulaştı. Yapılan yüzde 18 ÖTV indiriminin markadan markaya değişmekle birlikte fiyatlara yansıması orta sınıf araçlarda 3-6 bin TL aralığında oldu.

ÖTV indirimi, beklentilerin altında fiyatlara yansısa da 1 haftada stoklar tükendi. Bayiler ileri tarihlere gün vermeye başladı. Hatta bunu fırsata çevirip bir de zam yaptılar. Yüzde 5 ile yüzde 10 aralığında değişen oranlarda zamlar yapılıverdi hemen.

Tabi zamlara rağmen araç bulmak hiç de kolay değil. Bir çok markada halen sıra var bu sıra Haziran ayına nerdeyse dayamış vaziyette.

Hem araç yokluğu hem de zamlar tüketicileri 2 el araçlara yönlendirdi. Pazar günü kurulan 2 el oto pazarlarında araçların yüzde 20'si satıldı. Elbette bu durum 2. el otolarda hareketlilik ve fiyat değişikliğine sebep olacaktır. Tabi henüz net olarak fiyatlarda bir değişiklik yok.

O km araçlara olan taleplerin geri çevrilmesi önümüzdeki günlerde 2. el sektörde de fiyat artışına sebep olacaktır. Otomobil ihtiyacınız varsa özellikle ikinci else bu ihtiyacınız hemen bu günlerde almanızı tavsiye ediyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*