ÖTV indirimde... Son hafta fırsatları!

ÖTV indirimde... Son hafta fırsatları!.13347
  • Giriş : 10.06.2009 / 00:40:00
  • Güncelleme : 10.06.2009 / 00:08:02

Malumunuz iki buçuk aydır devam eden ÖTV indirimli dönem (sürpriz bir karar çıkmazsa) haftaya sona erecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müşteriden bayiye, fabrikadan distribütöre kadar herkes bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmek için tüm 'fırsat'ları değerlendirdi.

Müşteri en ucuzu alabilmek, bayi (marka) ise stokları eritmek ama bir yandan da zarar etmemek için hararetli günler yaşadı. Bazen orta yol bulundu, bazen müşteri ya başka markaya kaçtı, ya da vazgeçti. Sonuçta geçen süre içinde 170 bin civarında araç satıldı. Bu rakam bugünün ekonomik şartları içinde oldukça iyi bir rakam. ÖTV indirimi kaldırılır ve hurda desteği türünden yeni birtakım teşvikler uygulanmazsa 15 Haziran'dan sonra bu adetlerin ne kadar iyi olduğunu daha iyi kavramak mümkün olacak.

Gelelim yeni araç satışlarının en iyi düzeye çıktığı mayıs ayı sonuçlarına... 44 bini otomobil olmak üzere toplam 63 bin aracın alıcı bulduğu mayısta Fiat 11 binin üzerindeki satış rakamıyla pazar lideri olurken onu Ford, Renault takip etti. Otomobil ve hafif ticari araç satış toplamına göre en çok satan 10 markanın diğerleri ise sırasıyla şöyle ortaya çıktı, "Hyundai, Opel, Volkswagen, Peugeot, Toyota, Chevrolet ve Honda." Bazı markaların istenen ürünü bulamadığı için listede biraz daha geride kaldığını hemen hatırlatmakta fayda var.

Avantajı kullanmak için lansmanlar öne çekildi

Sadece mayıs ayı değil ağırlıklı olarak ÖTV indirimli dönemin etkin olduğu yılın ilk 5 ayında satışlarda marka sıralaması üç aşağı beş yukarı pek değişmezken tercih edilen modeller listesi tüketici tercihi ile ilgili daha önemli mesajlar veriyor; otomobil müşterisi özellikle ÖTV indirimi sonrası ağırlıklı bir şekilde ekonomik modellere yöneldi. En çok satan ilk üç model Hyundai Accent Era (12 bin 166 adet) Fiat Fiorino kombi (9 bin 935 adet) ve Renault Symbol (9 bin 313 adet) odu. Öte yandan markalar ÖTV indirim sezonunu kaçırmamak için yeni model tanıtım planlarını değiştirdi, bazı versiyonların pazara dahil edilmesi hızlandırıldı. Yaz aylarında gelmesi beklenen bazı modeller hemen satışa sunuldu.

O bir dünya otomobili

Chevrolet Cruze: ÖTV dopingini iyi bir şekilde değerlendiren markalardan biri Chevrolet oldu. Markanın dünya otomobili olarak tanıtılan Cruze, vakit geçirilmeden Türkiye'ye ithal edildi. Ve ilk 800 adetlik parti hemen bitti. Chevrolet Cruze, etkileyici tasarımıyla ve modern yenilikçi iç dizaynı ile markanın bilinen modellerinden biraz ayrılıyor. Aracın üzerinde 1.6 litrelik 113 beygir güç üreten benzinli bir motor yer alıyor. Cruze, ABS, 8 havayastığı ve elektronik stabilite sistemini standart donanımda olarak sunuyor, fiyatı ise 28.5 bin TL'den başlıyor.

Seat yeni bir sınıfta

Seat Exeo; Türkiye'de Doğuş Grubu bünyesinde bulunan Seat yenilenen Leon ve Altea modellerinin yanısıra D sınıfındaki yepyeni modeli Exeo'yu müşterilerle buluşturdu. Marka, böylece ÖTV indirimi ile ortaya çıkan fırsatı değerlendirmeyi hedefledi. Bir önceki Audi A4'ün platformunu kullandığı için İspanyol A4'ü olarak da adlandırılan otomobille Seat, yeni bir sınıfa adım attı. Şimdilik sadece 1.6 litrelik 102 beygir gücündeki motorla yola çıkan Exeo, üç farklı donanım seçenekleriyle ve 40 bin TL'den başlayan fiyat etiketiyle satın alınabiliyor.

Linea'ya güçlü dizel

Fiat Linea dizel: İki yıl önce pazara sunulan Fiat Linea, pazarda 20 binin üzerinde satış rakamına ulaştı. Tofaş, ÖTV indirimi ortasında Linea'ya yeni 1.6 litrelik Multijet motorlu bir versiyon ekledi. Fiyatı 30,7 bin TL'den başlayan yeni model, 105 beygir gücündeki motorun ekonomi ve performans avantajlarını zengin içerikli iki farklı donanım seviyesiyle müşteriye ulaştırıyor. Baz versiyonunda iki hava yastığı, ABS, CD çalar, klima, yol bilgisayarı standart olarak sunuluyor. 500 litrelik bagaja sahip Linea, bu motorla 100 km'de ortalama 5 litre yakıt tüketiyor.

Bu kampanyalar son haftaya özel

ÖTV indiriminin son haftasında markalar ekstra kampanyalar yapmaya devam ediyor. Alfa Romeo, stokta bulunan Brera ve Spider modelleri için 5 bin Euro'yu aşan indirim uyguluyor.

Chevrolet, tüm Aveo modellerinde 14 Haziran'a kadar ÖTV indiriminin yanı sıra 4 bin TL'ye varan kampanya fırsatı sunuyor. Böylece Aveo'ların fiyatı 18 bin 774 TL'den başlıyor.

Chrysler Jeep ekstra kampanya ile Jeep Grand Cherokee'de başlangıç fiyatını 68 bin Euro, Chrysler 300C'de 55.5 bin Euro yaptı.

Fiat, mayıs ayında başlattığı kampanyasını 15 Haziran'a kadar uzattı. Fiat showroomlarında 2 bin TL'den başlayan peşinatla, aylık 466 TL'lik ödeme ve 48 aya varan vadelerle Fiat Fiorino ve Fiat Doblo sahibi olma seçeneği bulunuyor.

Karsan, ürettiği Hyundai Truck ve J9 Premier'de 60 aya varan vade, fatura tutarının yüzde 100'üne kredi, 12.000 TL'ye faizsiz 12 ay kredi gibi, bugün al 3 ay sonra öde gibi seçenekler sağlıyor.

VW pikabın adını Eskimo'dan aldı

Ağırlıklı olarak Japon ve Amerikan markalarının hakim olduğu pikap sınıfındaki ilk Avrupalı model 2010 yılında yollara çıkıyor. Volkswagen tarafından üretilecek olan pikap Eskimo dilinde kurt anlamına gelen Amarok adını alacak. Bu isim aynı zamanda aracın büyük pazarları olan Brezilya ve Arjantin'de taşları sever anlamına da geliyor. Dört çeker özelliğe sahip çift kabinli olarak üretilecek olan Amarok, VW'nin Touareg ve Tiguan modellerinin özellikle motor ve dört çeker teknolojisindeki avantajlarını da kullanacak. VW'nin de ilk pikabı olan modelin önce Güney Amerika'da ardından Avrupa, Afrika ve Avustralya'da yola çıkması planlanıyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*