ÖTV motosiklet satışını vurdu

  • Giriş : 14.09.2007 / 08:42:00

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Ferruh Tanay, motosiklette ÖTV artışının sektörü olumsuz etkilediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tanay, motosiklette ÖTV artışının sektörü olumsuz etkilediğini belirterek, “Geçen sene 385 bin adet olan plakalanmış motosiklet satışı şu anda 100 binin altında.

Yıl sonuna kadar da 120-130 bin olur’’ dedi. Tanay, 2005 yılında Çin’den gelen ucuz motosiklet furyası ile sektörün hareketlendiğini, geçen sene de büyüme devam ederken, nisanda sektöre inanılmaz bir vergi yükü getirildiğini söyledi. Tanay, “Motosiklette yüzde 8 olan ÖTV yüzde 37’ye çıkarıldı. Karar geçen sene firmaların ciddi stoklarının olduğu bir anda geldi’’ dedi. Firmaların ilk sene ellerindeki stokları nakite çevirmek için vergi artışını fiyatlara yansıtmazken şimdi yansıtmaya başladıklarını ifade eden Tanay, satışların ağırlıkla stoklardan olduğunu, ciddi bir ithalat yaşanmadığını kaydetti.

TRAFİK SORUNU KALMAZ

Firmaların zora girdikleri için küçüldüklerini, ciddi ortaklık değişiklikleri yaşandığını belirten Tanay, bayilerin satışları düştüğü için işsizlik yaşanabildiğine işaret etti. Tanay, “ÖTV oranının makul hale indirilip, belki gerekirse uzun vadede kademeli olarak artırılmasını istiyoruz. Yüzde 8’lere inmesin ama ilk başta yüzde 15’ler olsun. Ondan sonra densin ki önümüzdeki 5 sene içinde yüzde 25- 30’a çıkaracağız, insanlar da ona göre planlarını yapsın” diye konuştu. Tanay, trafikteki araçların yüzde 10’unun motosiklete dönüşmesi durumunda İstanbul’da ne otopark sorunu ne de trafikte kilitlenme sorunu yaşanacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious