Ovaya davet DYP'yi çökertti

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Seçim anketlerini değerlendiren Başbakan Erdoğan, CHP'nin oy kaybettiğini ve DYP ile MHP'nin barajın altında gözüktüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti'nin Kızılcahamam'da yapılan 8. İstişare Toplantısı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan milletvekillerini dinledi. Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Yılmazcan'ın “Başbakanımız oylarımızın düştüğünü söyledi. Ben de aynı kanaati taşıyorum demesi üzerine Başbakan Erdoğan, “Ben oylarımız düşüyor demedim. Ben öyle söylemedim. Bu açıklamamın farklı bir amacı vardır. Siyasi bir açıklamadır bu. Bunun mesajının iyi alınması gerekir” dedi.

CHP YÜZDE 13'TE

Erdoğan, üç farklı kuruluşa her ay araştırma yaptırdıklarını anlatırken, “Farklı kuruluşlara yaptırıyoruz ki karşılaştırma imkanımız olsun. Son yaptırdığımız ankette yüzde 31,7'dir. CHP'nin oy oranı ise yüzde 13'lerdedir. MHP yüzde 6, DYP ise yüzde 5 civarlarlarındadır. MHP ve DYP'nin ağırlıklı olduğu illerde daha fazla çalışmalıyız. Buralarda belediyelerimiz daha çok hizmet üretmeli, duygusal hatalara düşmemeliyiz. Paylaşamayacağımız meseleler olamaz. Bu seçimlerde güçlü çıkmak zorundayız” dediği öğrenildi.

OVADA SİYASET DYP'Yİ ÇÖKERTTİ

Erdoğan, DYP ve MHP'nin barajı aşmak için birbirleriyle yarıştığını anlatırken, “Ovaya davet olayını MHP çok iyi kullandı. Bu yüzden DYP çöktü. Zaman zaman biz de bu tür hatalar yaptık. Seçimlere kadar bu hataları yapmamalıyız” dedi. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı adaylarını Nisan'a kadar açıklamama kararı aldıklarının altını çizerken “Biz nisan'a kadar adayımızı kesinlikle açıklamayacağız. Bu bir stratejidir. Ellerine çelik çomak verdik oynuyorlar. Anayasa Mahkemesi'ne yeni vazifeler verdiler. Biz işimize devam edeceğiz” dediği öğrenildi.

Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan, AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesinin engellenmeye çalışıldığını iddia ederek “Hrant Dink olayı bunun bir parçasıdır. Muhalefetin stratejisi ve Irak stratejisi bunu bir parçasıdır. Bizim en büyük düşmanımız ABD'dir. Kerkük meselesi diplomasi ile çözülmelidir. Barzani ve Talabani 78'den beri Kerkük konusunda anlaşamıyor. PKK hadisesiyle Kerkük'ü ayrı değerlendirmek gerekir. Sınır ötesinde PKK ile gerilla tipi bir çatışmaya girilirse çok zayiat verebiliriz” dediği belirtildi.

VEKİLLERDEN İLGİNÇ ÖNERİLER

AK Parti'nin Kızılcahamam kampı'nda milletvekillerinden ilginç öneriler geldi. Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, “AK Parti olarak üniversitelerde örgütlenmeliyiz. MHP'nin atadığı reisler gibi biz de reisler atamalıyız” dedi.

Eskişehir Milletvekili Fahri Keskin “Ev hanımlarına seyyanen 100 milyon TL para dağıtmalıyız” önerisinde bulundu. Kilis Milletvekili Hasan Kara da “360 milletvekiliyle İstanbul'a çıkarma yapmalıyız. Milletvekillerini 100'erli gruplar halinde illere göndermeliyiz” dedi.

Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Yılmazcan ise “Maraşlılar da Rize'dekilerden daha çok sizi seviyor. 'Kurban olayım ayına yıldızına' çok güzel bir slogandı. Bu sloganı bulanı tebrik ediyor, bu tür sloganlar bulmamız gerekiyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious