Oxford: İran'a hareket hata olur

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Oxford Araştırma Grubu, İran'a saldırmanın hata olacağına yönelik bir rapor yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Düşünce kuruluşunun "Hava Saldırıları İşe Yarar mı?" başlıklı raporunda, ABD'nin İran'a yönelik olası bir hava saldırısı değerlendirildi. Raporda, İran'ın nükleer tesislerine yönelik bir hava saldırısının, sanıldığı gibi kısa sürede tamamlanamayacağı belirtilerek kapsamının da dar tutulmasının bir hayli güç olacağı savunuldu. Grup, Washington'un böyle bir saldırıya girişmesi halinde çok sayıda hedefi vurmak zorunda kalacağına ve kapsamınında dar tutulmasını da zor olacağına işaret ediyor. Raporda, saldırının İran'ı nükleer programından vazgeçirmek bir yana, programın hızlanmasına neden olacak bir siyasî atmosfer yaratacağı savunuluyor.

Batılı ülkeler İran'ın nükleer programı ile atom bombası elde etmeye çalıştığını savunuyor. Ancak Tahran, programın sivil amaçlı olduğunda ısrarcı. İngiliz BBC kanalı, ABD'nin İran'a saldırı planları yaptığını ve Washington'un muhtemel saldırısında ilk hedefin nükleer tesisleri ve askeri hedefler olacağını iddia etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious