Oxford’da döner kavgası

Oxford’da döner kavgası.16546
  • Giriş : 03.02.2009 / 23:18:00

Oxford Üniversitesi “Kötü kokuyor” diye okul girişindeki dönerciyi kaldırdı. Öğrenciler isyan edince ‘Elit okulda kebapçı olur mu’ tartışması çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyanın en saygın okullarından İngiltere'deki Oxford Üniversitesi, zenginlerin okulu, mezunlarının burnu büyüklükleri ve elitist olmasıyla tanınır. Yıllığı 12 bin sterlin (30 bin TL) olan Oxford, bu tanımlamaları ne kadar inkar etse de, kendini böyle bir tartışmanın içinde buldu. Rektörlük, 15 yıldır 19:00 ile 03:00 saatleri arasında üniversitenin giriş kapısında minibüsünün içinde döner satan Pakistanlı Said Keşmiri'yi yerinden etti. Yönetim buna gerekçe olarak da döner kokusunun yatakhanelere dolduğunu, öğrencilerin gürültüden ve kokudan uyuyamadığını, geceleri tezgahın önünde toplanan sarhoş gençlerin sürekli olarak kavga çıkarmalarını gerekçe gösterdi.

Zengini fakiri burada

Oxford Belediye Meclisi de, döner tezgahının 200 metre uzağa taşımasına karar verdi. Karara tepki gösteren Keşmiri, “Öğrencileri rahatsız etmiyorum. Sarhoşlara da döner vermiyorum” diye kendini savundu. Başta Ortadoğulu yabancı öğrenciler olmak üzere Oxfordlu öğrenciler, yönetimin kararını topluca döner yiyerek protesto etti. Hukuk öğrencisi Lawrence Hughes, “Yönetimin yaptığı züppelik. Burada zengin fakir herkes yemek yiyor”dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*