Oy kaybının asıl sebebi belli oldu

Oy kaybının asıl sebebi belli oldu.11400
  • Giriş : 25.05.2009 / 03:00:00
  • Güncelleme : 24.05.2009 / 23:56:50

Yerel seçimlerin üzerinden yaklaşık iki ay geçmesine rağmen, sonuçları hâlâ tartışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu süreçte AK Parti'nin oy kaybına ilişkin birçok sebep ileri sürüldü. İlk ciddi araştırma ise Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nden geldi 30 ilde bin 270 denek üzerinde gerçekleştirilen ankette, 29 Mart seçimlerinde en belirleyici faktör olarak 'ekonomik kriz' öne çıktı.

Buna göre deneklerin yüzde 20,7'si küresel ekonomik kriz, yüzde 14,5'i işsizlik, yüzde 5,8'i ise başta doğalgaz ve akaryakıt olmak üzere zam, gelir yetersizliği ve hayat pahalılığının oylarına tesir ettiğini belirtiyor. Araştırma ekibi, bu sonuçlar üzerine şu analizi yapıyor: "Seçmenler bariz bir şekilde ekonomik faktörlere atıfta bulunmaktadır. İktidar partisinin oy kaybında birinci sırada ekonomik krizin etkisi görülmektedir. Ardından yine ekonomik krize bağlı olarak artan işsizlik ve ekonominin iyi yönetilememesi gelmektedir. Bu üç faktörün toplam etkisi yüzde 41'dir."

En beğenilen lider skalasında Başbakan Tayyip Erdoğan, yine açık ara birinci olurken, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, sürpriz bir şekilde Deniz Baykal'ın önüne geçti. Halkın AB üyelik sürecine desteği de sürüyor. Katılımcıların yüzde 57,7'si bir referandum yapılsa AB'ye girilmesi yönünde kabul oyu vereceğini ifade ediyor.

'Türkiye'de Siyasal Durum Araştırması' adlı araştırmayı Prof. Dr. Özer Sencar ve Prof. Dr. Sıtkı Yıldız koordine etti. 29 Mart seçim sonuçlarına halkın nasıl baktığını ve CHP'nin açılımlarının verdiği sonucu ortaya koymayı amaçlayan anket, CATI yöntemi yani telefon görüşmeleri yoluyla yapıldı. Araştırmaya katılan bin 270 denek, Adana, Ağrı, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Niğde, Ordu, Samsun, Trabzon, Van ve Zonguldak'tan seçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*