Oy kullananların parmağı boş yere mi boyandı?

Oy kullananların parmağı boş yere mi boyandı? .7606
  • Giriş : 25.07.2007 / 10:42:00

Online sisteme geçildiği halde yasadaki bir madde nedeniyle parmaklar yine sandık başında boyandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

22 Temmuz'da oy kullananların parmağı boş yere mi boyandı? Bu yıl ilk kez uygulanan ''online'' sistem sayesinde aslında parmak boyasına gerek olmadığı ancak yasadaki bir madde nedeniyle parmakların ''mecburiyetten'' boyandığı belirtiliyor.
Uzmanlara göre yasadaki pürüz giderilirse ve 21 Ekim’de referanduma gidilirse oylama sırasında parmak boyamaya gerek kalmayacak.
Seçis adı verilen bilgisayar programı artık mükerrer oyu engellemek için yapılan kimlik tespitinde boya gibi bir işarete gerek duymadan seçmeni ayırt edebiliyor.
Bu sistem 22 Temmuz'da ilk kez kullanıldı. Bu yüzden aslında parmak boyasına gerek yoktu ancak seçim Kanunu’nda yer alan bir madde yüzünden boya işleminden vazgeçilemedi.
Sol işaret parmağına sürülen boyanın maliyeti de çok yüksek. Yetkililer, sadece bir seçimde tüketilen boyaya verilen para ile Türkiye'nin seçim sisteminin tüm teknolojik altyapısının tamamlandığını belirtiyor.
Eğer yeni Meclis yasal düzenlemeyi yaparsa cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ve yasama yılını 4 yıla indiren Anayasa paketiyle ilgili referandum oylamasında parmak boyamaya gerek kalmayacak.

Sonuçlar nasıl çabuk açıklandı?
Yeni sistemin en dikkat çekici özelliklerinden biri de seçim sonuçlarının çok hızlı bir şekilde açıklanması.
Son seçimde sonuçlar ilçelerden merkeze, sadece bir tuşa basarak, ortalama 20 saniyede iletildi. Oysa eski sistemde tutanaklar elden götürülüyordu. Bu da sonuçların açıklanmasını geciktiriyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious