Oy kullanırken cep telefonu yasak!

Oy kullanırken cep telefonu yasak!.15003
  • Giriş : 26.03.2009 / 12:16:00

Sandık başına gidecek vatandaşların cep telefonu bulundurmalarını yasakladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kararın, bir siyasi partinin, seçmenlere ''evet'' mührünü hangi aday için bastıklarını telefonla görüntülemeleri yönünde baskı yaptığı iddiası üzerine alındığı öğrenildi. 

AK Parti Van İl Başkanlığı ile bazı vatandaşlar, Emniyet Müdürlüğü ve İl seçim Kurulu Başkanlığı'na başvurarak, bir siyasi partinin, vatandaşlara, hangi partinin adayına oy verdiklerini ispatlamaları için oy pusulasını telefonla görüntülemeleri konusunda baskı yaptığını belirttikleri öne sürüldü.

Olayı değerlendiren İl seçim Kurulu Başkanlığı, aldığı kararla, seçim günü sandık başına gidecek vatandaşların yanlarında cep telefonu ve kamera gibi kaydedici cihazları bulundurmalarını yasakladı. seçim Kurulu, alınan kararı ilgili birimlere yolladı.

-''TEHDİTLE DEMOKRASİ BİR ARADA OLMAZ''-

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan AK Parti Van İl Başkanı Vesim Yaviç, konuyla ilgili çok sayıda vatandaştan şikayet geldiğini belirterek, şunları söyledi:

''Sayılar artınca biz de olayı ciddiye aldık ve araştırdık, hatta belgeledik. Bir siyasi parti (ille bize oy vereceksiniz ve oy pusulasında hangi partiye mührü bastığınızı telefonunuzla çekip, bize getireceksiniz) diyor. Biz de hemen olayı yetkili kurumlara ilettik. Van İl seçim Kurulu da bu yönde karar aldı. Bizler demokrasi adına üzülüyoruz. Tehditle demokrasi bir arada olmaz.''

Yaviç, özellikle her fırsatta demokrasiden bahseden bir partinin, vatandaşı tehdit ederek oy alma çabalarını daha acı bulduklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*