Oy kullanmak için TC Kimlik numarası yeterli olacak

  • Giriş : 07.04.2008 / 12:15:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 12:16:01

TC Kimlik Numarası yeterli olacak... Oy kullanmayana da para cezası var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkındaki Kanun’da yapılan ve 23 Mart’ta yürürlüğe giren değişikliklerle seçimlerde bir dizi yenilik yaşanacak. Ankara İl seçim Kurulu’na bağlı Yurt Dışı İlçe seçim Kurulu oluşturulacak. Kurul, yurtdışında yaşayan vatandaşların adresini saptayacak ve seçmen kütüğü oluşturacak.

YSK, Dışişleri Bakanlığı’nın görüşünü alarak, gurbetçi seçmenlerin Cumhurbaşkanlığı seçimi, referandum ve genel seçimlerde 3 yöntemden biriyle oy kullanmasına karar verecek. 3 seçenekler, mektupla, elektronik yolla ya da klasik sandık yöntemi olarak sıralandı.

Yasal değişiklikle artık parmak boyamaya son verilmesi için, TC Kimlik Numarası bulunmayan seçmenin oy kullanamaması hüküm altına alındı. YSK yetkililerinin verdiği bilgiye göre, geçen referandumda 1 milyon 300 bin seçmenin kimlik numarası bulunamamıştı. YSK, 700 bin seçmenin TC Kimlik numarasını referandumdan sonra saptadı. Yeni oluşturulacak sisteme göre 18 yaşını geçen seçmen de otomatik olarak sisteme kaydedilecek.

Referandum cezaları yolda

Bu arada 21 Ekim’deki referandumda oy kullanmayanlara verilecek para cezaları önümüzdeki günlerde Maliye Bakanlığı’nca tebliğ edilmeye başlanacak. Buna göre oy kullanmayan her seçmen 19 YTL ceza ödeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious