Oy kullanmak isteyen tatilciler bilet alıyor

Oy kullanmak isteyen tatilciler bilet alıyor.16333
  • Giriş : 08.07.2007 / 13:47:00

Tatilciler, oy kullanmaya dönmek için bilet arayışında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genel seçim tarihinin yaklaşmaya başlamasıyla birlikte tatildeki vatandaşlarda ''bilet telaşı'' başladı. Tatile çıkan vatandaşlar, oy kullanmak üzere yaşadıkları yere dönebilmek için bilet arayışlarına girdi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kara yolunda seçim trafiğinin yaşanmasına başlandığını belirterek, yoğunluğun 31 Temmuz'a kadar devam etmesini beklediklerini söyledi.

Tatil çıkan vatandaşların oy kullanmak üzere yaşadıkları yere dönmek için ulaşımda zorluklar yaşayabileceğini anlatan İlgin, başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelindeki şehirlerarası otobüs terminallerinin de hareketlendiğini kaydetti.

İlgin, biletlerin büyük bölümünün satıldığını ifade ederek, özellikle 20-21 Temmuz tarihleri için bilet bulmanın çok zor hale geldiğini bildirdi. Vatandaşa iyi hizmet verebilmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ve her tedbiri aldıklarını söyleyen İlgin, planlamalar yapıp ek seferler koyduklarını vurguladı.

Seçim yoğunluğunu fırsat bilip belgesi ve sigortası olmayan korsan otobüs firmalarının arttığına da işaret eden İlgin, en büyük endişelerinin de siyasi partilerin seçmenlerini taşımak için bu firmalarla anlaşma yapmak istemeleri olduğunu kaydetti.

Siyasi partilerin yöneticilerinden belgesiz firmalara itibar etmemelerini isteyen İlgin, ''Siyasi partilerimiz bu firmalara itibar etmemeli. Bu firmalara ait otobüsler şehirlerarası seferlere çıkacak donanıma da sahip değiller. Siyasi partilerimiz güvenli yolculuk açısından belgeli firmalarla anlaşma yoluna gitmeli'' dedi.

Belgeli olarak faaliyet gösteren 11 bin otobüsün bulunduğunu ifade eden İlgin, seçim nedeniyle yoğunlaşacak yolcu talebinin karşılanması amacıyla Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünün firmaların var olan bir otobüsüne karşı 5 otobüs kiralama hakkını 31 Temmuz'a kadar kaldırarak, firmalara bu tarihe kadar istedikleri sayıda otobüs kiralama hakkı tanıdığını anımsattı.

TRAFİKTEKİ OTOBÜS SAYISI

''Seçim tarihi yaklaştıkça kara yolunda seyredecek otobüs sayısı 11 bini aşacak'' diyen İlgin, tüm sürücülerin kurallara uyarak trafikte duyarlı hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

İlgin, bilet fiyatlarında da herhangi bir artışın yapılmadığını, Kara yolu Taşıma Yönetmeliğine göre de fiyatların artırılmasının mümkün olmadığını belirtti. İlgin, yönetmeliğe göre otobüs firmalarının uygulayacakları bilet fiyatlarını 6 ay önceden Ulaştırma Bakanlığına bildirdiğini, bu nedenle anlık fiyat değişikliği yapılmasının söz konusu olamayacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious