OYAK, desteğini çekecek

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

OYAK, ERDEMİR adını taşıyan ve profesyonel ligde mücadele eden basketbol ve voleybol takımlarına destek olmaktan vazgeçme kararı alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İŞDEMİR ve ERDEMİR gezileri boyunca OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, basın mensuplarının tüm sorularına yanıt verdi. Bu pek alışıldık bir durum değildi, hem kamu hem de özel sektörde görev yaptığı sürece çok nadir konuşan Ulusoy, 'ERDEMİR söz konusu olunca bu ilkemi değiştirmeye karar verdim' sözleriyle bu değişimin nedenini anlattı. Türkiye'nin en önemli iki fabrikasını satın alan OYAK, ERDEMİR'i kamu kuruluşu kimliğinden çıkarıp kar odaklı bir yapıya dönüştürüyor.

Her iki fabrika bölge ekonomisine sağladığı katkının yanı sıra sosyal hayat için de oldukça büyük önem taşıyor. Bu gelenek doğal olarak OYAK'ı ince eleyip sık dokumak zorunda bırakıyor. Gerçek ihtiyaçları ve istismarı birbirinden ayırmak bazen sanıldığı kadar kolay olmuyor. OYAK, ERDEMİR'de yönetimi alınca yılda 15 milyon YTL'nin 'sosyal sorumluluk' adı altında yaklaşık 300 derneğe para ödendiğini görmüş. Yardım yapılan yerleri inceleyen yeni yönetim, büyük bir çoğunluğunu elemiş. Müezzinlere kablosuz kulaklık gibi harcamalar kesilince tasarruf sağlanmış.

İşte bu dönemde OYAK yönetimi oldukça radikal bir karar almış. Biliyorsunuz ERDEMİR adını taşıyan ve profesyonel ligde mücadele eden Basketbol ve voleybol takımları var. ERDEMİR, bu takımları kurulduğu günden bu yana destekliyor. Ancak OYAK, bu takımlara destek olmaktan vazgeçmiş. Nedenlerini Coşkun Ulusoy şöyle anlatıyor: 'Spora elbette önem veriyoruz ancak profesyonel takımları desteklemek yerine altyapıya destek olmak daha önemli. Profesyonel takımları seyretmek, desteklemek elbette güzel ama bu sadece bizim desteğimizle olmaz. Başkaları da yardımcı olmalı, bu desteği göremediğimiz için profesyonel takımlara olan yardımımı bitirme kararı aldık. Ama çalışanlarımızın ve yöre halkının spor yapabileceği yatırımlara destek olacağız. Çocukların spor yapabilmesi için hocasından, malzemesine, tesisine kadar her türlü olanağımızı kullanacağız. Bunun dışında kimse eğlenmek, maç seyretmek için bizim yardımcı olmamızı beklemesin' diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious