Oyak 5 milyon dolarlık tasarruf sağladı

Oyak 5 milyon dolarlık tasarruf sağladı.8639
  • Giriş : 24.03.2009 / 01:00:00

Bolu Çimento, 1 milyon dolarlık yatırımla kurduğu tesisiten 5 milyon dolar kazandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bolu Çimento, geçen yıl 1 milyon dolarlık yatırımla kurduğu Türkiye'nin ilk patentli atık yakma tesisi ile enerjiden 5 milyon dolarlık tasarruf sağladı. Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar, şirketin atıkları Bursa ve İzmit'teki fabrikalardan aldığını belirterek, “Kriz nedeniyle birçok fabrika üretimlerini durdurdu, daha az atık çıkardı. Son iki aydır atık bulmakta zorlanıyoruz” dedi

İkİ yıl önce patent başvurusunda bulundukları 'Alternatif Atık Yakma Tesisi'nin patentini yılbaşında kullanıma sunduklarını belirten Oyak Grubu Otomotiv ve Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar, bu sistemle geçen yıl kömürden 5 milyon dolara yakın tasarruf sağladıklarını söyledi. Çimento maliyetinin içinde enerjinin payının yüzde 60 olduğunu belirten Çağlar, “Toplam maliyetler içinde yüzde 9 tasarruf sağlayarak, çimentoyu daha ucuza üretme imkanına kavuştuk” dedi.

Sektörde bir ilk

Celal Çağlar, şirketin atıkları Bursa ve İzmit'teki fabrikalardan aldığını belirterek, “Kriz nedeniyle birçok fabrika üretimlerini durdurdu, daha az atık çıkardı. Son 2 aydır atık bulmakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

Bir ekonominin teknolojik gelişmişlik seviyesini ölçmede belli başlı ekonomik göstergeler arasında patent başvurularının olduğunu hatırlatan Celal Çağlar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye'de 2008 yılında 4 bin 869 patent tescil edilmişken, bunların yalnızca 338'i Türk şirketleri ve vatandaşları tarafından alındı. Yani yüzde 90'ı yabancı şirketler tarafından yapıldı. Son 15 yılda bu rakam hiçbir zaman yüzde 8'i aşmadı. Bizim aldığımız patent de hem grubumuz hem de sektörümüz açısından bir ilktir.”

Satış ve üretim % 5-10 azalır

BOLU Çimento'nun Türkiye'deki toplam 40 milyon tonluk iç pazarın 1.5 milyon tonunu karşıladığını dile getiren Celal Çağlar, geçen yıl Rusya'ya ihracat yapıldığını ancak bu yıl dış pazarlardaki durgunluk nedeniyle ihracatın olmayacağını söyledi.

Celal Çağlar, “Bu yıl üretim ve satışlarda yüzde 5-10 azalmanın çok da olumsuz olmayacağını düşünüyorum. Bolu Çimento rakiplerine göre geçen yılı en az kayıpla kapattı” dedi.

2002 yılından bu yana birçok kişinin çimento ve beton üretimine girdiğini anlatan Çağlar, 75 milyon tonluk kapasite oluştuğunu, bu kapasitenin de kendi içinde bir baskı yarattığını kaydetti. Çağlar, kapasite fazlalığı ve işsizliğe çare olarak Türkiye'nin beton yollar yapmasını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*