OYAK Çimento 9 aylık karını açıkladı

OYAK Çimento 9 aylık karını açıkladı.12517
  • Giriş : 03.12.2008 / 16:15:00

OYAK Çimento Grubunun 9 aylık net dönem karının 243,1 milyon YTL olarak gerçekleştiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

OYAK Çimento Grubu'ndan yapılan açıklamada, dünyada yaşanan finansal krizin etkilerinin Türkiye'de de hissedildiği, inşaat ve çimento sektöründe geçen yıllara göre gerilemeler yaşandığı kaydedildi.

Yılın ikinci yarısından itibaren inşaat sektöründe yavaşlama devam ederken, çimento dışı girdilerin fiyatlarındaki "aşırı" hareketlerin yeni inşaatlara başlanmasını zorlaştırdığı ifade edilen açıklamada, bunun doğal sonucu olarak son açıklanan verilere göre yılın 8 aylık döneminde çimento iç satışlarının gerileme oranının yüzde 3 olduğu, bu oranın 2008 yılı sonuna doğru yüzde 10'a doğru artmasının öngörüldüğü bildirildi.

Açıklamada, sektörel nedenlerden dolayı iç satışlarda gerileme yaşayan OYAK Çimento Grubu'nun, Orta Doğu'da markalaşmış ürünleri, kriz öncesi öngörüleri ve buna paralel hazırlıkları sonucu, Rusya'da alternatif pazar yaratmayı başardığı, grubun ihracatını yüzde 69 oranında artırdığı ifade edildi.

Krize ve belirsizliklere rağmen OYAK Çimento Grubu'nun yatırımlarına devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Adana Çimento'nun İsdemir Cüruf ve Cüruflu Çimento Öğütme Tesisi için çalışmaları devam ediyor. Yurt dışı kaynaklı malzemelerin büyük bölümü tesislerimize ulaştı ve yatırımın 2009 yılının ilk çeyreğinde devreye alınmasını planlıyoruz. Adana Çimento'nun Beyaz Çimento Üretim Tesisi yatırımı tamamlanmış olup, 300 bin ton/yıl kapasiteyi 2009 yılında devreye almayı planlıyoruz. Bolu Çimento'nun Ereğli Cüruf ve Cüruflu Çimento Öğütme Tesisi inşası sürmekte olup, tesisi 2009 yılı içinde devreye almayı planlıyoruz. Ünye Çimento'nun Romanya Terminali çalışmaları son noktasına geldi. Tesisi 2008 yılı sonunda devreye almayı ve 2009 yılında Karadeniz Havzasına farklı tiplerde çimentoları pazarlamayı öngörüyoruz."

Açıklamada, Bolu Çimento tarafından 2007 yılında hayata geçirilen "Döner Fırına Entegre Atık Yakma Sistemi" için dünya çapında patent başvurusu yapıldığı, bu patenti yakında almayı bekledikleri bildirildi.

OYAK Çimento Grubu'nun açıklamasında, grubun çimento şirketlerinin yılın 9 aylık döneminde toplam net karının 243,1 milyon YTL olarak gerçekleştiği bildirildi.

Grubun yurt içi satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre 4,6 milyon tondan 4,3 milyon tona gerilediği, yurt dışı satışlarının ise 1,1 milyon tondan 1,9 milyon tona yükseldiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*