Oyakbank satışı, MİT'in raporuna bağlı

Oyakbank satışı, MİT'in raporuna bağlı.7980
  • Giriş : 15.08.2007 / 10:53:00

Oyakbank'ın satışında da Abank'ta olduğu gibi MİT ve Dışişleri Bakanlığı'na yazı yazdıklarını aktaran bir yetkili, "Buradan gelecek bilgi notu bizim için önemli. Raporun mahiyeti belirleyici olabilir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

 
Bugün, 09:51
Abank'ın Yunan Alphabank'a satışı sırasında devreye giren MİT, alıcı firma yöneticilerinden birinin daha önce Yunan istihbaratında çalıştığını belirterek satışın onaylanmasını engellemişti. MİT, şimdi de Oyakbank'la anlaşan Hollandalı finans devi ING'yi mercek altına aldı. Şirketin, 'mayın ve misket bombası üreticileri ile ilişkisi olduğu' iddiaları araştırılıyor. Basındaki haberleri ihbar kabul eden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), olayı istihbarat teşkilatına intikal ettirdi. İç ve dış güvenliğe ilişkin olarak Oyakbank'ın satışında da Abank'ta olduğu gibi MİT ve Dışişleri Bakanlığı'na yazı yazdıklarını aktaran bir yetkili, "Buradan gelecek bilgi notu bizim için önemli. Raporun mahiyeti belirleyici olabilir." dedi. Dünyanın en büyük finansal hizmetler gruplarından ING, Oyakbank'ın tamamını 2 milyar 673 milyon dolara satın almak üzere anlaşmıştı.
Abank'ın (Alternatifbank), Yunan Alpha Bank'a satışına geçen hafta onay vermemişti. MİT'ten gelen raporda, bankanın yönetim kurulu üyesi Pavlos Apostolides'in 1999-2004 yılları arasında Yunanistan Gizli Servisi'nin (EYP) en tepesinde görev yaptığı belirtilmişti. Apostolides, emekli olduğu tarihten bu yana Yunan Alfa'nın yönetim kurulunda faal olmayan bağımsız üye. Yunanlı banka, Alternatifbank ve ALease'in yarısı için 242,3 milyon dolar ödeme ve gruba yüzde 50-50 ortak olma konusunda anlaşmıştı. Ancak bu anlaşma MİT'in 1,5 ay önce BDDK'ya gönderdiği yazı ile engellenmiş oldu.
Oyakbank'ın tamamını 2 milyar 673 milyon dolara satın alan dünyanın en büyük finansal hizmetler gruplarından Hollandalı ING'nin mayın ve misket bombası üreticileri ile ilişkisi olduğu ileri sürülmüştü. 'Hollanda 3' kanalındaki haber programı Zembla'nın yayınladığı videoda ING Bank, söz konusu patlayıcıları üreten şirketlere kredi vermek ve yatırım yapmakla suçlanıyor. 2005 yılında ING yöneticilerinin bomba üreticilerine yatırım yapmayı durduracaklarını söylemelerine rağmen halen söz konusu şirketler ve banka arasında finansal ilişkilerin devam ettiği öne sürülüyor. Özelleştirme politikalarını 'ulusalcı' gerekçelerle eleştiren ve Ereğli Demir Çelik Fabrikalarını (Erdemir) "yabancıya gitmesin" diye özelleştirme ihalesinde satın alan Oyak Grubu'nun, kendi bankasını Hollandalı ING'ye satması tartışmalara sebep olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious