OYAK'tan ortağı Eti'ye ağır suçlama

OYAK'tan ortağı Eti'ye ağır suçlama.16299
  • Giriş : 27.01.2009 / 09:43:00

OYAK, ortak olunan şirketlerden Eti'nin büyük ortağı Kanatlı ailesinin "kar kaçırdığını" iddia eden OYAK, soluğu yargıda aldı. Eti ile OYAK'ın birlikteliği, "kavgalı ortaklık" şekline dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bisküvi sektörünün en büyük ikinci oyuncusu olan Eti, çeyrek asırlık ortağı tarafından mahkemeye verildi. OYAK, şirketlerin hakim ortağı Kanatlı ailesinin Eti'de kar aktarımı yaptığını düşünüyor.

OYAK'ın yargı başvurusunda Eti'de nasıl kar kaydırdığına ilişkin bütün ayrıntılar yer alıyor.
1961 yılında Firuz Kanatlı tarafından kurulan Eti, yıllar içinde hızlı bir büyüme kaydetti. OYAK'ın atılım yaptığı 1980'li yıllarda Eti ile ortaklığı gündeme geldi. Askeri kantinlerde en çok satılan ürünün bisküvi olacağından hareket eden OYAK, 1982 yılında Kanatlı ailesi ile ortaklık yoluna gitti.

Eti'nin bisküvi ve kek üretimini yapan Tam Gıda'nın yüzde 29'unu OYAK aldı. Eti Pazarlama'nın ise yüzde 26'sı OYAK'a geçti.

Bu ortaklık iki tarafın da işine geldi. Kanatlı ailesi, bisküvi ve kraker ürünleri için en büyük pazar olan askeri kantinlerde tek satıcı olma özelliğini garanti altına almış oldu. OYAK ise zaten tüketim grafiği giderek yükselen bu ürün gruplarının üreticisi durumuna geldi.

Kanatlı ailesinin OYAK ile olan ilişkisi uzunca bir süre sorunsuz yürüdü. Eskişehir'deki tesislerde üretilen bisküvi ve kekler, Türkiye'nin en ücra köşelerindeki askeri kantinlerde tek marka olarak satıldı.

Ancak, Kanatlı ailesinin Eti içinde kurduğu yapı, şirketler bünyesinde elde edilen karın, grup içinde kalma sistemine dayanıyordu. Bu durum “küçük ortak” konumundaki OYAK'ı rahatsız etmeye başladı. İlk zamanlarda “zihni karıştıran” kuşkular şeklinde ortaya çıkan endişeler, zaman içerisinde OYAK tarafını harekete geçirmek zorunda bıraktı.

Masrafların dağıtımı konusunda ciddi kuşkulara kapılan OYAK tarafı, bu kuşkuları yönetim kurulu toplantılarında dile getirdi. Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı'nın yaptığı izahlar, OYAK tarafını ikna etmeye yetmedi. Eti'nin her türlü alımını yapan ve tamamı Kanatlı ailesine ait olan Sarp Taşımacılık'a yüzde 2-3 oranında komisyon ödenmesinde devam edilmesi, OYAK tarafını harekete geçirdi.

OYAK, Tam Gıda ve Eti Pazarlama'da Kanatlı ailesinin kar kaydırdığı gerekçesiyle 2004 yılında yargıya gitti.

1982'de ortak olan Kanatlı ailesi ve OYAK tarafı, şimdi kavgalı iki ortak konumunda.

Rotahaber

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*