Oybirliğiyle seçim kararı

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

AKP'nin 'erken seçim' teklifi, Meclis'te oybirliğiyle kabul edildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Oturuma katılan iktidar ve muhalefete mensup 458 milletvekilinin tamamı, 22 Temmuz'da sandıkların kurulmasına 'evet' dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin Köşk seçimlerini kilitlemesiyle oluşan düğümü halk çözecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi dün oybirliğiyle erken seçim kararı aldı. Genel Kurul'a katılan 458 milletvekilinin tamamı, 22 Temmuz'da sandıkların kurulmasına 'evet' dedi. Seçilme yaşını 25'e indiren düzenlemeye de onay veren Meclis, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören Anayasa Değişikliği paketini ise pazar gününe bıraktı. 6 Mayıs'taki Köşk seçimlerinin ilk turunda 367 rakamına ulaşılamazsa söz konusu değişiklik Parlamento gündemine gelecek.

Meclis'in aldığı erken seçim kararı, cumhurbaşkanının onayına ihtiyaç duyulmadan yürürlüğe giriyor. Resmi Gazete'nin dünkü mükerrer sayısında kararın yayımlanması üzerine, Yüksek seçim Kurulu seçim takvimini belirleme çalışmasını hızlandırdı. Yasaya göre, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarına 5 gün içinde bağımsız isimler atanacak.

Erken seçim konusunda fire vermeyen TBMM Genel Kurulu, dün tartışmalı bir oturum yaşadı. Muhalefet kanadı, tarih itirazına rağmen 'erken seçime karşı' görünmemek için AK Parti'nin teklifine destek verdi. CHP Grup Başkan Vekili Haluk Koç, 22 Temmuz'un 'vatandaştan sandığı kaçırma eylemi gibi göründüğünü' ileri sürdü.

Seçimlerin 22 Temmuz'da yapılması durumunda 5 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00'ye kadar, aday olmak isteyen devlet memurlarının görevlerinden istifa etmesi gerektiğine dikkat çeken Koç, "Türkiye'de sadece AKP ve CHP yok. Seçimlere girme hazırlığı yapan çok sayıda parti var. Bunlara uygun bir süre verilmeli." dedi. Koç, bu sırada kendisine laf atan AK Partili milletvekiline, "Bağırmayın, listeye giremeyeceksiniz." diye seslendi. Türk milletinin AK Parti'yi, terör örgütünün elebaşısını affetmek gayretleriyle anacağını öne süren Koç, şöyle konuştu: "Kuzey Irak'taki bir aşiret lideri, 'Tayyip Erdoğan'a aman dokunmayın.' diyor. Sizin müttefikiniz, Türkiye mi; yoksa Türkiye'den bazı yerleri kendi coğrafyasının içine katan unsurların uzantıları mı? Talabani'yi, Barzani'yi millete anlatacaksınız. Köylü, esnaf sizi bekliyor. Kucaklayacak, öpecek sizi, alnınızdan öpecek. Millet sizi, elinde Türk bayrağıyla, 'bir an önce kavuşalım' diye bekliyor."

AK Parti sıralarından gelen 'seçimden kaçıyorsunuz' sataşmalarına "Seçimden kaçan 1 yıldır niye erken seçim istesin? Öyle bir şey yok." karşılığını veren Koç, "Kaostan çıkarken yeni bir kaosa girmeyelim" düşüncesinde olduklarını belirtti. Seçimin sonbaharda yapılmasını isteyen Anavatan Grubu da, gerekçe olarak aday olmak isteyen devlet memurlarını gösterdi. Grup Başkan Vekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu, seçim kararı alındıktan sonra aday olacak devlet memurlarının istifası için bir takvim oluşturulmadığını savundu.

AK Parti adına konuşan Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, milletin alınan kararları ve yaşanan süreci dikkatle takip ettiğini söyledi. Muhalefetin 1 yıldır seçim istediğini; ancak seçime hazır olmadığını da itiraf ettiğini kaydeden Kapusuz, şöyle konuştu: "Hepimiz sandığa güvenmeliyiz ve sandığın terazisine çıkmalıyız. Açık oy, gizli tasnif dönemleri geride kaldı. Herhalde hiç kimse sandıksız demokrasi istemiyor. Böyle bir talebiniz mi var? Er geç sandık milletin önüne gelecek. Hiç kimse halkın verdiği görevin dışına çıkmasın. Millet kendi terazisinin üzerine herkesi çıkarır; tartar, ölçer. İstediğini iktidara, muhalefete, istediğini de sandığa gömer."

Salih Kapusuz, 22 Temmuz'u seçim tarihi olarak belirlerken daha önce yapılan erken seçim takvimlerine baktıklarını da bildirdi. Kapusuz, muhalefetin bu konudaki eleştirilerine "Vatandaşın yaz döneminde sandıklara katılmamalarından endişe duyuyorsunuz da mayıs ayında siz niye Genel Kurul'a gelmiyorsunuz? Adayınızı, tavrınızı koyun ortaya... Bu millet sizi görsün. Devlet memurları da siyaset yapmak isterse aynı gün istifasını verir. Onu bahane etmeyiniz.'' cevabını verdi.

Eyüp Fatsa da muhalefeti "seçimi ertelemeye" çalışmakla suçladı. Fatsa, "Yan çizmek, seçimden kaçmak için ileri sürülmüş bahanelerle millete gitmekten korkuyorsunuz." ifadelerini kullandı.

CHP'li Araslı'dan ilginç savunma

Anayasa Mahkemesi'nin cumhurbaşkanlığı seçimini bloke eden 367 kararı da toplantıda tartışma konusu oldu. CHP'li Oya Araslı, kararı savunurken, bu konudaki eleştirilere tepki gösterdi. Anayasa Mahkemesi'nin 'görev ve yetkisi dışında bir işlem yaptığı' görüntüsü vermeye çalışıldığını savunan Araslı, Mahkeme'nin milletin egemenliğini kullandığını iddia etti. Araslı, "Anayasal sistemde millet adına egemenliği kullanan sadece Meclis değildir. Anayasa'ya göre egemenliğin kullanılması, Anayasa'nın gösterdiği kurumlarla yapılır. Bunlar Meclis, yürütme organı ve Anayasa Mahkemesi'dir." iddiasında bulundu.

AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ ise CHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerini yargıya taşıyarak 'milli iradeyi mahkemeye götürdüğünü' vurguladı. Bozdağ, "Millet iradesi mahkemede sorguya çekilmiş, adeta millet yargılanmıştır. Millet size yarın, 'Ben sizi oraya milli iradeyi mahkemeye götürün diye mi; yoksa hizmet edin diye mi gönderdim?' diyecektir. Millet, bunun hesabını soracaktır." diye konuştu. AK Partili vekil, Erdoğan'ın kimsenin reddedemeyeceği cumhurbaşkanlığı makamını reddederek millete döndüğünü ve "Size kalbimi, gönlümü verdim, size hizmet edeceğim." dediğini aktardı. Bozdağ, "Bunu millet gördü, ancak sizi de görecek. CHP'nin gözü, gönlü ve kalbi hiçbir zaman milletin yanında olmadı. 'Sine-i millete döneceğiz' dediniz. Niye dönmediniz? Milletin sinesinin size açık olmadığını gördüğünüz için mi dönmediniz?" ifadelerini kullandı.

Köşk'ün onayına gerek yok

Erken seçim kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında dün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Meclis'in aldığı seçim kararının Cumhurbaşkanı tarafından onanması gerekmiyor. Milletvekili Seçimi Kanunu'nun "Seçimin yenilenmesi" başlıklı 8. maddesine göre kararın 48 saat içinde Bakanlar Kurulu'nca ilan edilmesini öngörüyor. Yüksek seçim Kurulu da seçim takvimini bugün açıklayacak. Kararın yürürlüğe girmesini takip eden 5 gün içinde Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarına bağımsız isimler atanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious