Oylat Mağarası ziyaretçilerini bekliyor

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Bursa'nın İnegöl ilçesinde Türkiye'nin önemli kaplıca merkezlerinden olan Oylat'ın bulunduğu bölgede yer alan Oylat Mağarası ziyaretçilerini bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mükemmel görüntüsü ile adeta insanları büyüleyen mağarada bulunan yarasaların sesleri insanı etkiliyor. Doyumsuz otantik görüntüleriyle hayran bırakan mağaranın kısa bir süre sonra ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor.

AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Karayolları 14. Bölge Müdürü Turgay Mesci, Oylat Kaplıca İşletmesi Turizm A.Ş. Müdürü Fahri Ekren, Hilmiye Köyü Muhtarı Mustafa Şen ve diğer görevlilerle birlikte turizme açılan Oylat Mağarası'nı gezdi. 665 metrelik bölümünde yürüyüş yolları ve gerekli aydınlatmaların yapıldığı mağara, 30 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile Esperi Turizm firması tarafından işletilmeye başlandı.

Hilmiye Köyü Muhtarı Mustafa Şen, mağaranın içerisindeki, su göletlerinin tamamlandığını, 200 metrelik bölümünün daha izlenime açılacağını söyledi. Oylat Mağarası'nın Türkiye genelinde işletmeye açılan 17 mağara içerisinde büyüklük açısından üçüncü olduğunu vurgulayan muhtar Şen, 200 metrelik bölümün de izlenime açılmasıyla Türkiye'nin ikinci büyük mağarası olacağını kaydetti. 11 Haziran 2006 tarihinden itibaren Oylat Mağarası'na biletli girişlerin başlatıldığını söyleyen muhtar Şen, normal bilet ücretinin 4, öğrenci biletlerinin ise 2 YTL olduğunu ifade etti. Mağaranın girişinden Oylat'a kadar dağın yamacından yürüyüş yolu yapılacağını da anlatan Muhtar Şen, "Ayrıca mağaranın ön kısmında çay bahçesi ile bir de restaurant yapılacak. Bitirilmez ve başlanamaz denilen bir mükemmel bir doğa harikası bir güzelliği ortaya çıkarttık. Başta Kaymakamımız Erdoğan Bektaş olmak üzere Milletvekilimiz Sedat Kızılcıklı ve Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'ın destekleriyle bu günkü hale getirildi." dedi.

Kaymakam Erdoğan Bektaş'ın İnegöl'de göreve başlamasından sonra Oylat Mağarasının hizmete açılması doğrultusunda çalışmaların başladığını hatırlatan AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı ise, "Sayın Kaymakamımızın ve Hilmiye köyü muhtarımızın gayretleri unutulamaz. Hem Oylat'a, hem Hilmiye ve hem de İnegöl'e etkileşim olarak önemli yararları olacak. Harika bir noktaya gelmiş, emeği geçen ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kızılcıklı, Oylat İnegöl arası karayolu ile mağara arasındaki yolun yapılması için Özel İdare'den 50 bin YTL ödenek çıkarıldığını, yolun çıkarılan bu ödenekle yapıldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious