'Öyle bir halim mi var! Bak, ceketim üzerimde'

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, katıldığı 9. Avrasya Ekonomi Zirvesi girişinde basın mensuplarının sorularına ilginç cevaplar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Marmara Grubu'nun İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlediği 9. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne katılan Süleyman Demirel, toplantı öncesi kendisini bekleyen basın mensuplarının sorularını cevapladı. Basın mensuplarının yoğun ilgisi karşısında şaşırdığını belirten Demirel, "Sizi böyle heyecanlandıran nedir?" diye sordu.

Türbanlı öğrencilerin okumak için Suudi Arabistan'a gitmesi tavsiyesi ile birçok kesimden tepki alan Süleyman Demirel'e yöneltilen ilk soru da bu konu ile ilgili oldu. " 'Başı örtülüler Suudi Arabistan'a gitsin' açıklamanıza Başbakan Erdoğan 'kendisi gitsin! cevabını verdi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya Demirel, "Bunun cevabı verildi. Aynı şeyleri tekrarlamakta yarar yok çocuklar. Bize biraz yeni şeyler bulun" karşılığını verdi.

Bir basın mensubunun, "Sizin muhalefet liderliğine soyunduğunuz söyleniyor, bu doğru mu?" sorusuna Demirel, "Öyle bir halim mi var. Bak, ceketim var. Kravatım var, ayakkabılarım var. Soyunmuş gibi halim var mı?" dedi. Demirel'in bu sözleri gülüşmelere neden olurken Demirel, yeniden kurtarıcılığa soyunduğu yönündeki açıklamalarada tepki göstererek şöyle konuştu: "Hayır. Türkiye'nin kurtarılacak falan bir durumu yoktur. Türkiye yolunda gidiyor. Bakın ne kadar güzel bir gün. Hepiniz buradasınız. Dünyanın 30 ülkesinden gelmiş misafirler var. Cumhurbaşkanı misafirler var. Türkiye'yi merak ediyorlar. Türkiye'de ne olup bittiğini merak ediyorlar. Türkiye hür ve demokratik bir ülkedir. Yoluna böyle devam edecektir. Türkiye büyük bir ülkedir "

Demirel'in bu açıklamaları karşısında bir basın mensubu "Türkiye'nin durumundan memnunsunuz anladığımız kadarıyla" değerlendirmesine Demirel, "Nereden çıkardın " dedi. Başka bir basın mensubunun, "Biraz önce siz söylediniz" sözleri üzerine Demirel, "Sen söylüyorsun, ben söylemiyorum" diye cevap verdi.

Türkiye'nin gidişatından endişelenmek gerekip gerekmediği yönündeki bir soru üzerine Demirel, "Hayır hiçbir şeyden endişelenmeye gerek yok. Bu demek değildir ki 'her şey çok düzgün' hiçbir ülkede herşey, her zaman düzgün değildir. Türkiye'de de hiçbir şey her zaman düzgün olmamıştır. Bu gün de her şey düzgün değildir. İyisiyle kötüsüyle bu ülke bizim. Bütün hikaye şudur : İyilerini alacaksın, kötülerini düzeltmek için imkan arayacaksınız. Onun da yolları açıktır. Siyah beyaz sentezi ile bir yere varamazsınız. Soruların cevabı 'Evet ya da hayır' dan ibaret değildir " şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious