Öyle isimler var ki! Gerçek isimler mi yoksa takma mı?

Öyle isimler var ki! Gerçek isimler mi yoksa takma mı?.11575
  • Giriş : 14.12.2007 / 07:27:00
  • Güncelleme : 14.12.2007 / 00:44:44

Öyle isimler var ki! “Gerçek isim mi yoksa takma bir ad mı?” düşündürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülkemizde ilginç kişilikler kadar ilginç isimler de var. Zeki ve mizahi yönü kuvvetli insanımız çocuklarına, torunlarına ve yakınlarına öyle isimler veriyor ki duyunca hayretler içerisinde kalıyorsunuz. Bazılarının anlamını merak ediyor, bazılarının isim ve soyisim uyumuna şaşırıyorsunuz. Öyleleri de var ki “Gerçek isim mi yoksa takma bir ad mı?” diye düşündürüyor. Gerçek isim olduğuna inanası gelmiyor insanın. Mesela Acıbadem Hastanesi"nde iç hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Koptagel İlgün gibi. Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilin Neyaptı, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, Coca Cola"nın İcra Başkanı Muhtar Kent, eski bakan ve milletvekili Kurtcebe Alptemoçin gibi...

Bu isimlerden en ilginci şüphesiz ki Doç. Dr. Bilin Neyaptı"ya ait. Ancak Bilin Hanım, adının "bilin"mekle ilintili kalmasını tercih edip isminin hikayesiyle ilgili ser verip sır vermiyor... Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin"in isminin hikayesini ise öğrenebiliyoruz. Ailenin ilk çocuğu olan Türkekul"un annesi kız olacağını tahmin edip adını Türkegül koymayı hayal ediyor. Çocuk erkek olunca da Türkekul olarak değiştiriyorlar. Soy isimlerinin ise tarihî bir isim olmasını istemişler. Kurttekin"e göre bu iki isim bir araya gelince prens ismi gibi birbiriyle uyum sağlıyor. Türkekul Bey"in diğer kardeşlerinin ismi de Yurdakul ve Gülden.

Prof. Dr. Koptagel İlgün"den isminin hikayesini öğrenmek istediğimizde ise çok enteresan anekdotlar karşımıza çıkıyor. İlgün"ün iki erkek kardeşinin isimlerinin de Koşar ve Koparal olduğunu öğreniyoruz. Bu isimler aileye dededen yadigar. Ama üç kardeşin isminin bir tesadüften ibaret olduğu da söylenemez tabii. İlgün"ün dedesi 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı"ndan sonra Erzurum Şenkaya yöresinin kalkınmasına çok yararları olan maarifsever Hüseyin Köycü. Torunlarının isimlerinin de öztürkçe olmasını istemiş. Koptagel"in hikayesine gelince; 1920"lerde orduda Osman Koptagel diye bir general bulunuyor. Hüseyin Köycü, Koptagel General"i çok sevip onunla çok iyi arkadaş olunca torunlarından birine Koptagel ismini koymayı hayal ediyor... Osman Koptagel"e soyadını da Gazi Mustafa Kemal Paşa, yavaş yürüyen askerlere kızdığı ve sürekli “Koptagel” dediği için veriyor.

Koptagel İlgün, girdiği resmi ve gayri resmi her ortamda isminden dolayı dikkat çekmeyi başarıyor. Hatta öyle ki ismiyle ilgili çok çeşitli yorumlar yapılmış. Kimisi Trabzon"la Erzurum arasındaki Kop Dağı"nda oturduğunu zannediyor, kimisi annesinin zor doğum yaptığını düşünüyor, kimisi de babasının at yarışçısı olduğu kanaatine varıyormuş. Tıbbiyede asistanlık yaptığı zamanlarda ismini söyleyeceği zaman ter bastığını belirten İlgün sonradan fark ediyor ki, orijinal bir isme sahip olmak hiç de kötü bir şey değil. Koptagel İlgün"ün Göztepe SSK Hastanesi"nin başhekimliğini yaptığı dönemdeki makam şoförünün adı da Dünyamalı imiş.

İşte bütün bu anlamlı isimler bir yana, kim çocuğuna Pekgüzel Tavasapı, Satılmış Dönekoğlu, Kibar Deli, Sakin Zeytin, Halim Harap, Neren Kıvırcık ismini koyar ki? Ya da Kabadayı soyadının yanına Fedai, Pilav soyadının yanına Şehriye, Bal soyadının yanına Kaymak ismini niye ekler?.. 

PRENS GİBİ İSMİM VAR 

Ailenin ilk çocuğuyum ve o zamanlar benim kız olacağımı düşünüp “Türkegül” ismini koymak istemişler. Erkek olunca da “Türkekul” olarak değiştirmişler. Vatana millete hizmet etmemi istedikleri için Türkekul olmamı istemişler sanırım. Adımı ilk söylediğimde herkes anlamakta zorluk çekiyor. Hele soyadımla birlikte söylersem daha da zorlanıyorlar. Soyadı Kanunu çıktığında babam ve amcam tarihî bir soyisim koymak isteyince ortaya Türklüğü simgeleyen kurt ve tigin (tekin) isimleri çıkmış. İnsanlara çok değişik geliyor. Prens ismi gibi. Başka kimsede de rastlamadım.

Kopgel de Koptagül diyen de oldu

İlk söylediğimde ismimi çoğunlukla anlamıyorlar. Birkaç kez tekrar ettiriyorlar. Sonra da harf harf ya da hece hece söylüyorum. İlk asistan olduğum dönemde hocalar ismimi sorunca bana bir ter basardı ama anladım ki orijinal bir isme sahip olmak kötü bir şey değilmiş. Yıllarca evvel eski cumhurbaşkanlarımızdan Celal Bayar"a baktığım zaman gazeteler ismimi Koptagül yazardı, Kopgel derlerdi. Bir ara adım Kopta doktor olarak anıldı. Ama hepsine alıştım artık. Bizim Erzurum"da böyle orijinal isimler çok vardır. Düşünün yani Tamam diye bir bayan ismi var.

İŞTE İLGİNÇ İSİMLER

Kayakız Kuru

Ufuktan Aydoğar

Maşallah Doğrultan

Ahmet Kurtcebe

Alptemoçin

Fedai Kabadayı

Muhtar Kent

Korkut Korkmaz

Pekgüzel Tavasapı

Bilgi Sayar

Danyal Topatan

Olgun Portakal

Göksenin Ekiyorum

Neren Kıvırcık

Yazı Tura

Şehriye Pilav

Ahmet Mehmet Veli

Yağmur Sağnak

Tüccar Aslan

Keklik Aslan

Kaymak Bal

Güven Kurtul

Muhterem Öğretmen

Jandarma Kızkaçıran

İncil Tevrat

İnsaf Yıldırım

Demir Baygın

Muhlis Dünyadagülmez

Fikri Faiz

Satılmış Dönekoğlu

Sakin Zeytin

Kibar Deli

İstiklal Yaratılış

Güler Güler

Güçlü Kuvvetli

Çetin Ceviz

Efsane Çilek

Herkül Demirtaş

Halim Harap

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious