Öymen: Herşeyin belgesi var

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın AKP’nin yolsuzluk yaptığına ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öymen, bu iddiaların belgelerinin bulunduğunu kaydetti ve “Biz sadece doğruluğundan emin olduğumuz şeyleri söyleriz. Başka bir şey söylemeyiz” dedi.

Öymen, Beykent Üniversitesi’nde düzenlediği “Kıbrıs-Kerkük” konulu konferansa katıldı. Konferans öncesi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın AKP’nin yolsuzluk yaptığına ilişkin açıklamalarını değerlendiren Öymen, CHP olarak somut bilgi ve belgeye sahip olmadan konuşmadıklarını söyledi ve hiç kimsenin Deniz Baykal’ın açıkladığı bilgilerden kuşku duymaması gerektiğini kaydetti.

Öymen, “Biz sadece doğruluğundan emin olduğumuz şeyleri söyleriz. Başka bir şey söylemeyiz” dedi ve yolsuzluk dosyalarının Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce açıklanmasının herhangi bir anlam taşımadığını ifade etti.

Daha öncede birçok kez AKP Hükümeti’nin yolsuzlukları ile ilgili açıklamalarda bulunduklarını dile getiren Öymen, “Buna benzer bilgiler intikal ettikçe Sayın Genel Başkan bunu defalarca dile getirdi. Hatay’dan başlayarak ülkemizdeki çeşitli yerlerinde ki yolsuzluk iddialarını dile getirdi. Ama buraya (Hatay) gitmeye gerek yok. Dünya Şeffaflık Örgütü'ne göre Türkiye maalesef yolsuzlukta 60’ncı sırada. 59 ülkedeki yolsuzluk iddiaları bizden azdır. Bu bile tek başına ölçü oluşturuyor” diye konuştu. Türkiye’de içinde bulunduğu bu sıkıntıların büyük bir kısmı bu yolsuzluklardan kaynaklandığını vurgulayan Öymen, devletin bu kadar büyük bir kaynakları, kamu olanakları, belediye kaynaklarını bu gibi yöntemlerle yasadışı, yollarla bazı insanların eline geçtiğini, bunun da ülkeye çok şey kaybettirdiğini söyledi.

ZENGİN ÜLKENİN FAKİR ÇOCUKLARI

Öymen, Türkiye’nin dünyanın en zengin 19’ncu ülkesi olduğunu belirtirken, “Ama halkımızın kişi başına gelir düzeyi dünyada 99 sırada geliyor. Yani biz zengin bir ülkenin fakir çocuklarıyız. Bunun sebeplerinin başında ve yolsuzluk ve kötü yönetim geliyor. Bu dönemde her ikisin birden yaşıyoruz” dedi.

MÜŞTEŞAR YARDIMCILIĞI ATAMALARININ İPTAL EDİLMESİ

Konferans öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Onur Öymen, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı atama kararnamesini veto etmesi ile ilgili olarak, “Sayın Cumhurbaşkanı şimdiye kadar takdir yetkisini isabetli bir şekilde kullanmıştır. Burada yapılan bir hata mı vardır, bilemiyoruz. Ama usulen bu gibi atamalar yapılmadan önce kararname köşke gönderilmeden önce sayın cumhurbaşkanının onayı alınır. Bizde usul böyledir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği kararname öncesinde oyanının alınıp alınmadığını bilmediğini söyleyen Öymen, “Bir kararnamenin ancak önceden onay alınmadan köşke sunulduğu anlamına gelir. Cumhurbaşkanın yetkisi olan konularda öncelikle kendisinin onayını almak bir nezaket gereğidir. Bizim Dışişleri Bakanlığımızın usulleri bunu gerektirir. Geçmişte böyle olmuştur. Şimdi bu nedenle mi olmuştur başka bir neden var mıdır bilemiyoruz“ dedi.

“KIBRIS GİRİT GİBİ GİDECEK”

Öymen, konferansta yaptığı konuşmada da, hükümetin taviz vermeye devam etmesi durumda Kıbrıs’ın akıbetinin Girit Adası’na benzeyeceğini savundu. Hükümetin Kıbrıs konusunda taviz vererek hiçbir şey elde edemeyeceğini belirten Öymen, “Kıbrıslı Rumlar Adanın tamamında kıta sahanlığına sahip çıkmak istiyorlar. Petrol arama ihalesi bunun bir göstergesidir. Türkiye buna bir tepki gösterememiştir. Türkiye hükümet alttan alma politikası izlediği takdirde Kıbrıs elimizden kayıp gidecek. Ada da Rumlar tek çatı altında birleşmeyi kabul etmiyorsa o zaman çözüm iki devlet esasına dayalı bir sistemdir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious