Öymen'den kabineye 'ekonomik' yorum

Öymen'den kabineye 'ekonomik' yorum.11027
  • Giriş : 09.05.2009 / 16:00:00

CHP Bursa İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında kabine değişikliğine ekonomik yorum getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, halkın, işsizlik, yolsuzluk ve yoksulluk nedeniyle büyük sıkıntı çektiğini belirterek, ''Bir kamuoyu araştırmasına göre, Türk halkının en büyük sorunu yüzde 33'le işsizlik. Bunu, yüzde 14'le yolsuzluk, yüzde 11'le de geçim sıkıntısı takip ediyor'' dedi.

Öymen, CHP Bursa İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de sadece ekonominin kötü gitmediğini, uluslararası kuruluşların yaptıkları araştırmalarda Türkiye'nin yargı bağımsızlığı konusunda 134 ülke arasında 64, basın özgürlüğü alanında ise 106'ncı sırada yer aldığını savundu.

Yargı bağımsızlığında Libya, Nijerya, Malezya, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin, basın özgürlüğünde ise Arnavutluk, Sırbistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Bosna, Uganda Zambia ve Tanzanya'nın Türkiye'nin önünde bulunduğunu kaydeden Öymen, bunun Türkiye açısından çok üzücü olduğunu kaydetti.

Onur Öymen, halkın işsizlik, yolsuzluk ve yoksulluk nedeniyle büyük sıkıntı çektiğini öne sürerek, şunları söyledi:

''Yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Türk halkının en büyük sorunu yüzde 33'le işsizlik. Bunu yüzde 14 ile yolsuzluk, yüzde 11'le de geçim sıkıntısı takip ediyor. Bu da Türkiye'de çok büyük bir sorunun var olduğunu gözler önüne seriyor. Ekonominin kötü durumunu, işsizlik ve yolsuzluk gibi konulardaki olumsuz gidişatı kabul eden Hükümet, ekonomi maliye ve adalet başta olmak üzere birçok bakanlıkta değişikliğe gitti. İşsizlik yükseliyor, sanayi üretimi ise düşüyor.''

DAVOS Dünya Ekonomik Forumu tarafından 134 ülkede yaptırılan yargı ve basın bağımsızlığı konusundaki araştırmalara da değinen Öymen, bu araştırmalarda Türkiye'nin çok gerilerde yer almasının çok düşündürücü olduğunu bildirdi.

''Basın özgür olmayınca demokrasi zedeleniyor'' diyen Öymen, hakim ve savcıların talim ve tayinlerinden, Hakimler ve Savcılar Kurulunun sorumlu olmasının, bu Kurulun başında da Adalet Bakanının bulunmasının yargı bağımsızlığının önünde çok ciddi bir engel olduğunu iddia etti.

Öymen, ''Hakim ve savcılar hükümet baskısı altında çalışıyor. Düşünebiliyor musunuz bizzat İçişleri Bakanı çıkıyor, Türkiye'de 70 bin kişinin telefonunun dinlendiğini söylüyor. Bu her türlü ölçüyü aşmıştır. Bireysel özgürlükler rafa kalkmıştır. Bazı hakim ve savcıların da telefonunun dinlendiği biliniyor. Böyle bir şey olabilir mi'' dedi.

-ERMENİSTAN İLE İLİŞKİLER-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, Türkiye ile Ermenistan arasındaki görüşmeleri büyük bir dikkatle izlediklerini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Yukarı Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan sınırı açılmayacak'' sözünü de bir kenara ''not'' ettiklerini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığının, Ermenistan'da 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisandan iki gün önce gece yarısı, ''Biz Ermenistan ile çerçeve anlaşması yaptık'' şeklinde açıklama yaptığını, ancak bunun ABD Başkanı Barak Hüseyin Obama'nın 24 Nisandaki konuşmasına olumlu yansımadığını öne süren Öymen, şunları söyledi:

''Dışişleri Bakanlığının gece yarısı yaptığı ne sonuç verdi? Obama, soykırım demedi, ama büyük felaketten bahsetti. Ermenistan'da sözde soykırım ile ilgili yapılan anıtın adı 'Büyük Felaket'... Obama, 'büyük felaket' sözünü hem de Ermenice söyleyerek, sözde soykırımı kabul ettiğini açıkça ilan etmiştir. Obama, 1915'te 530 bin Türk'ün öldürülmesini dikkate almayan bir konuşma yapmıştır. Buna Hükümet, sayın Cumhurbaşkanı ve biz de tepki gösterdik.

Demek ki Obama Türkiye'ye geldiğinde sayın Başbakan ve sayın Cumhurbaşkanı konuya Türk devletinin bakış açısını yeterince iyi anlatamadı. Eğer Obama, konuşmasında, 'Ben daha önce 1915'te soykırım yapıldığına inanıyordum, ama Türk yetkililerinden aldığım bilgiler var. O yüzden bu konuyu yeniden gözden geçirmem gerekiyor' deseydi, bunu olumlu bir gelişme olarak kabul ederdik.''

Onur Öymen, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın bu gelişmelerin ardından Türkiye ile Ermenistan milli takımları arasında 14 Ekimde yapılacak Dünya Kupası Eleme Grubu maçı için Türkiye'ye geleceği, gelirken de Türkiye-Ermenistan sınırından geçeceği yönünde açıklama yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Tüm bu gelişmeler üzerine Azarbeycan Cumhurbaşkanı Aliyev, sınır kapısının açılması halinde Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirecekleri yönünde bir açıklama yaptı. Türkiye, Ermenistan ile sınırını Yukarı Karabağ işgal edildiği için kapattı. İşgal sona ermeden sınır açılmamalı. Başbakan Erdoğan'ın, 'İşgal sona ermeden sınır kapısı açılmayacak' sözünü bir kenara not ettik.''

-KIBRIS'TAKİ GELİŞMELER-

Kıbrıs konusuna da değinen Öymen, Hükümetin gelişmelerle ilgili TBMM'yi bilgilendirmediğini iddia etti.

Onur Öymen, geçtiğimiz günlerde bir toplantıda Yunan milletvekilleriyle görüştüklerini ve Kıbrıs'taki gelişmelerden bilgileri olup olmadığını sorduklarını anlatarak, şöyle devam etti:

''Yunan milletvekilleri bize, 'Hükümet meclise tüm gelişmeleri aktarıyor' dedi. Bizim Hükümetimiz ise hiç bilgi aktarmıyor. Ayrıca KKTC'de yapılan genel seçimlerde hükümet değişikliği oldu. Başbakan Erdoğan'ın, Filistin'de Hamas'ın kazandığı seçimlerin ardından yaptığı, 'Filistin'de herkes seçim sonuçlarına saygı göstermeli' şeklindeki açıklamasının bir benzerini, 'Kıbrıs'taki seçim sonuçlarına Talat dahil herkes saygı göstermeli' şeklinde yapmasını beklerdik.''

Bir gazetecinin, ''Mardin'deki saldırı sonrası koruculuk ile ilgili tartışmalar başladı. Koruculuk sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Öymen, ''Bir olaya bakarak koruculuk sistemini değerlendirmek doğru olmaz'' yanıtını verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın, ''Telefonumun dinlendiğine ilişkin şüphem yok'' açıklamasının anımsatılması üzerine, şunları söyledi:

''Sayın Büyükanıt'ın açıklamalarına ilişkin yorumda bulunmak istemiyorum. Ancak bu tablo Türkiye'de demokrasinin sıkıntı yaşadığını ortaya koyuyor. Düşünebiliyor musunuz 15 hakim ve savcının telefonu dinleniyor! Bu gidiş Türkiye'yi polis devletine götürür. Genel Başkan'ımız Deniz Baykal'ın, 'Demokrasi tahrip olursa herkes altında kalır' sözünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*