Öymen'in yerel seçim kaygısı

Öymen'in yerel seçim kaygısı.8705
  • Giriş : 22.03.2009 / 16:17:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, seçimlerin tarafsız ve dürüst şekilde yapılacağı konusunda ciddi kaygı taşıdıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öymen, partisinin Eskişehir İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin adil, dürüst ve tarafsız koşullarda yapılıp yapılmayacağı konusunda ciddi kuşkuların bulunduğunu ifade ederek, demokratik bir ülke olan Türkiye'de, demokratik ülkelerin hiçbirinde olmayan bir kargaşanın yaşandığını iddia etti.

22 Temmuz 2007'de 42 milyon 500 bin seçmen olduğu varsayımıyla seçimlerin yürütüldüğünü anlatan Öymen, şöyle konuştu:

''Bu seçimlerden birkaç ay sonra nüfus sayımı yapıldı. Başbakana ''Türkiye'de ne kadar seçmen var?'' diye soru önergesi verdim. Bir devlet bakanı aracılığıyla bana cevap verdi ve (48 milyon 267 bin) dedi. Nereye gitti 6 milyon seçmen. 3 ayda mı 6 milyon insan 18 yaşına geldi. O bakımdan 2007 seçimlerinden itibaren Türkiye'deki seçimler usulsüzluk sorunuyla karşı karşıya bulunmaktadır. 6 milyon vatandaşımız 2007 seçimlerinde oy kullanamadı. Şimdi ne görüyoruz? Bu yıl yapılacak seçimlerde 3,5 milyona yakın vatandaşımızın nüfus cüzdanlarında ve başka belgelerinde vatandaşlık numarası yazılı olmadığı için seçimlerde oy kullanamama tehlikesiyle karşı karşıya.''

-''ÇOK SAYIDA VATANDAŞIMIZ OY KULLANAMAYACAKTIR''-

Onur Öymen, 3,5 milyon insanın bu kadar kısa sürede TC kimlik numarası alması ihtimalinin zayıf olduğunu belirterek, ''Köylerde oturan insanlar ne yapacaklar. Köydeki insanın durumu perişan, çay içecek parası yok. Çay içecek parası olmayan insan masraf edecek, şehre gelecek, kendini nüfusa kaydettirecek ki oy kullansın. Kaç kişi bunu yapabilecek durumda? O bakımdan bu seçimlerde, seçmen olma hakkına sahip olduğu halde çok sayıda vatandaşımız oy kullanamayacaktır'' dedi.

Bu durumun seçimlerin eşitliğini ve adaletini zedeleyeceğini savunan Öymen, şöyle devam etti:

''Oy vermek vatandaşlık hakkıdır. Yasa değiştirilmiş de uygulamasına dikkat edilmemiş de. Bunların hiçbiri inandırıcı değil. Bu kanunu yapan hükümettir. Kanun geçer geçmez vatandaşları uyarıp bilgilendireceksiniz. Yumurta kapıya gelince bu durumu ortaya çıkartmayacaksınız. Üstelik (kanunda öyle yazdık) demek yetmiyor. İl ve ilçe seçim kurulları tereddüte düşmüşler ve Yüksek seçim Kurulundan görüş istemişler. Onun üzerine Yüksek seçim Kurulu seçimlere iki hafta kala nüfus cüzdanlarındaki TC kimlik numarası zorunluluğuyla ilgili açıklama yaptı. Bu seçimlerin dürüst şekilde cereyan etmesi son derece önemlidir. Vatandaşlarımızın oy kullanma hakkına sahip kılınması önemlidir. Maalesef hükümetin bu konuda zaaf içinde olduğu ortadadır.''

Öymen, pek çok yerde boş arazilere, arsalara ve fabrika depolarına insanların seçmen olarak yazıldığını öne sürerek, ''Sadece Bursa'nın İnegöl ilçesinde boş arazilere, depolara ve tarlalara yazılmış 4 bin 95 kişi tespit ettik. İlçe seçim kuruluna müracaat ettik, bunların seçmenliğini sildirdik. Başka yerlerde de var buna benzer durumlar. Her gün yeni bilgi geliyor'' dedi.

Onur Öymen, birçok kentte ve ilçede yıllardan beri oturan ve oy veren insanların listelerden silindiğini iddia ederek, şöyle konuştu:

''Kim siliyor, hangi hakla siliyor, nasıl siliyor belli değil. Buna en iyi örnek benim. Yıllardan beri oturduğumuz ve oy kullandığımız yerde eşimle beni listeden silmişler. Uzun araştırmalardan sonra bizi Ankara'ya naklettiklerin öğrendik. Talep eden yok, böyle bir dilekçe veren yok. Bize bilgi veren yok. Tanıdığımız pek çok insan seçmen listelerinde yer almıyor. İşte bu nedenlerden dolayı seçimlerin tarafsız ve dürüst şekilde yapılacağı konusunda ciddi kaygılarımız var.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*