Oyuncakçı Amca; 'Tayyip Erdoğan'

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak İl Kongresi'nden sonra Olağan İkinci İl Kongresi'ne katılmak için Mardin'e geldi. Erdoğan, Mardin havası Reyhani eşliğinde çocuklara oyuncak dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mardin'e AK Parti Hükümeti döneminde 282 dersliğin yapıldığını belirten Erdoğan, yeni eğitim sezonun başında bütün okullarda bilişim teknolojileri sınıflarının açılacağını söyledi. Maddi sıkıntı yüzünden okula gidemeyen öğrencilerin okuması için annelerine para verdiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, öğrencilerin verilen paranın zengine de fakire de verdiklerini vurguladı. Başbakan Erdoğan, muhalefetin "Neden zengin öğrenciye para veriyorsunuz" dediğini hatırlatarak, "Öğrencinin zengini fakiri olmaz. Biz bütün öğrencilerimize parayı veririz" dedi.

Mardin'e sağlık alanında bir çok yatırımlar yaptıklarını belirten Başbakan Erdoğan, toplamı 315 yataklı 6 hastanenin Mardin ve ilçelerine yapıldığının altını çizerek şöyle devam etti:

"Biz iktidara gelmeden önce Mardin'de 87 uzman doktor vardı. Şimdi bu sayıyı 103 yaptık. 123 pratisyen hekim vardı onların da sayısını 213'e çıkardı. 363 hemşire ebe vardı, şimdi bu sayı 640'a ulaştık. Bu alandaki çalışmalarımız devam edecektir. Ayrıca bin 632 toplu konut yaptırıyoruz. Doğrudan gelir desteği kapsamında Mardinli çiftçiye 96 trilyon para dağıtıldı."

Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda Mardin'in içme suyu sıkıntısının farkında olduğunu hatırlatarak, 2007'in sonunda Kızıltepe'nin, 2008 yılında Mardin'in Beyazsu'dan getirilecek sağlıklı içme suyuna kavuşacağı sözünü verdi.

İl Kongresinden sonra 21 Kasım Şehir Stadı'ndan ayrılan Başbakan Erdoğan, Devlet Hastanesi'ne gidinceye kadar Mardin'in Reyhani oyun havası eşliğinde çocuklara oyuncak dağıttı.

_________________________________

IMF'ye 19 katrilyon YTL borç ödedik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidara geldiklerinde Türkiye'nin İMF'ye 24 milyar dolar borçlu olduğunu hatırlatarak, "Şimdiye kadar İMF'ye 13 milyar dolar yani 19.5 katrilyon YTL borç ödedik" dedi.
AK Parti Mardin İl Kongresi'nde hükümetin icraatlarını anlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidara geldiklerine kendilerinden önceki hükümetlerin kendilerine milyar dolarlarca borç bıraktığını söyledi. İktidara geldiklerinde Türkiye'nin IMF'ye 24 milyar dolar borçlu olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Bunu bizden önceki DSP, MHP, ANAP ve DYP hükümetleri yaptı. Ama biz onların borçlarını ödemeye başladık. Şimdiye kadar IMFye 13 milyar dolar yani 19.5 katrilyon YTL ödeme yaptık." diye konuştu.

İktidara geldiklerinde Merkez Bankası'nda 26 milyar dolar olduğunu da belirten Erdoğan, şimdi Merkez Bankası'nda 58 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Başbakan Erdoğan, hükümetinin diğer icraatlarından bahsederek, kış aylarında ihtiyacı olanlara kömür dağıttıklarını dile getirdi. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin ailelerine maddi yardım yaptıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, ilköğretim öğrencilerine iki yıl önce verilen bedelsiz kitap dağıtımı uygulamasının önümüzdeki eğitim sezonunda liselerde de uygulanacağını kaydetti.

_________________________________

Başbakan Erdoğan: "Hasankeyf hayata kavuşuyor"

Başbakan Erdoğan, tarihi Hasankeyf'in Ilısu Barajı projesiyle hayata kavuşacağını belirterek, "Hasankeyf battı diyorlar. Hayır. Ilısu Barajı projesiyle Hasankeyf hayata kavuşacak" dedi.
Partisinin Mardin İl Kongresi'nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ilısu Baraj'nın Mardin'e hayat vereceğini söyledi. Ilısu Barajı'nın temelinin önümüzdeki ayda atılacağını belirten Başbakan, 7 yılın sürecek barajın yapımında 6 binden fazla bölge insanın çalşacağını ifade etti.

"Hasankeyf batıyor" denildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan şöyle devam etti: "Hayır Ilısu Barajı projesiyle Hasankeyf yeniden hayata kavuşuyor. Yapılan olumsuz propaganlara sizler kulak vermeyin. Hasankeyf'in değerini onlar değil, biz biliyoruz. Hasankeyf yeni bir merkeze aktarılacak. Yeni Hasankeyf'iyle ve Ilısu Barajı ile yeni bir turizm cenneti olacak. Bu proje 6 -7 yılında bitecek. Bölgenin hem su hem de enerji ihtiyacını karşılayacak."

Konuşması sırasında bir grup belediye işçisinin "Sadaka değil, maaş isteriz" demesi üzerine Başbakan Erdoğan Mardin'in AK Partili Belediye Başkanı Metin Pamukçu'yu yanına çağırarak bir süre konuştu. Aleyte konuşanları polis dışarı çıkardı. Daha sonra Başbakan Erdoğan, konuşmasına devam etti.

Kongrede olay çıkaran İşadamı Ferhan Ademhan konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, "Birlik ve beraberliğimize bir virüse katmaya çalışacaklar. Buna izin vermeyeceğiz. Birçoğu birlik ve beraberliğimize çomak sokmak isteyenler oldu. Başaramadılar. Dört yıl önce 14 Ağustos'da nasıl birlik ve beraberliğimizi sağlamışsak onu bugün Mardin'de de teşkilatımızla bir ve beraber olmak lazım. El ele, omuz omuza vererek, aramızdaki ayrık otlarına müsaade etmemeliyiz, etmeyeceksiniz. Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Memleketimiz içerisindeki birlik ve beraberliğimize nifak tohumları sokmaya çalışanlara da Yunus'un diliyle 'Yaradılana severiz Yaratandan ötürü' diyerek cevap vereceğiz. Birbirimizi seveceğiz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda 'Andımız' dediği 'Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısını Mardin 21 Kasım Şehir Stadı'nı dolduran yaklaşık 20 bin kişiyle birlikte okudu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious